Denizler idam edilişlerinin 46'ncı yılında anılıyor

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için çeşitli anma etkinlikleri düzenlenecek

Denizler idam edilişlerinin 46'ncı yılında anılıyor

6 Mayıs 1972’de idam edilen 68 Kuşağı’nın önde gelen üç ismi Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, her yıl olduğu gibi bu yıl da başta mezarları başında olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında anılıyor.

Gezmiş, Aslan ve İnan için Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’nda anma etkinliği düzenlenecek. Buradaki anmanın yanı sıra, İstanbul’da da aralarında Gençlik Muhalefeti’nin de yer aldığı gençlik örgütleri, Dolmabahçe’de anma düzenleyecek.

Gençlik Muhalefeti’nden Çağdaş Bülbül, “Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı mücadele eden ve 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı bugün anacağız. Onların açtığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz” dedi. 

DURUŞLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı özlemle andığını belirtti. “Tam bağımsız Türkiye için gözlerini kırpmadan hayatlarını hiçe sayan gencecik fidanların onurlu duruşları yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor” diyen Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“Gezmiş ve arkadaşlarını bugün sadece Türkiye coğrafyasında değil, dünya coğrafyasında sevgili yapan şey, idam sehpasında boynuna ilmek takılırken titremeden, korkmadan ‘yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın halkların kardeşliği’ diyen yürekleridir.”

KADIKÖYDE ANMA ETKİNLİĞİ

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde de bugün saat 20:45'de yapılacak törenle üç fidan anılacak. Tören tiyatro ve sinema oyuncusu Rutkay Aziz'in şiir dinletisiyle başlayacak. Sunuculuğunu Levent Üzümcü'nün yapacağı gecede Nebil Özgentürk'ün hazırladığı ‘Denizlere Ağıt, Babalar ve Oğullar’ adlı belgesel gösterilecek.

Gösterimin ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan başta olmak üzere döneme damgasını vuran 68 kuşağının anlatılacağı bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşiye; Deniz Gezmiş'in abisi Bora Gezmiş, kardeşi Hamdi Gezmiş, yoldaşı Hacı Tonak, Ressam Bedri Baykam ve 68’liler Birliği Vakfı Eski Dönem Yöneticisi Ali Işık konuşmacı olarak katılacak.

Konuşmacılar o dönemle ilgili siyasi gözlemlerini, anılarını ve üç fidanın bilinmeyen yönlerini izleyicilerle paylaşacak. Anma programı Halk Müziği Sanatçısı Sadık Gürbüz'ün vereceği konserle son bulacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 21:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER