Deniz Poyraz'ın annesi: Devlet bana 'bu kadar çocuğu niye doğurdun' diye sormuştu

'Gidip, kara gözlümü gördüm. Başından, göğsünden vurmuşlar. Kanlar içindeki kızımın alnından öptüm'

Deniz Poyraz'ın annesi: Devlet bana 'bu kadar çocuğu niye doğurdun' diye sormuştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın Konak ilçesine bağlı Bağlıkuyu Mahallesi’nde bulunan evine yurttaşlar taziye ziyaretlerinde bulundu. Otopsi işlemlerinin ardından evlerine geçen Poyraz ailesi gelenleri karşıladı.

Katliamın hemen ardından il binası önüne giderek kızı Poyraz için “Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek” diyen anne Fehime Poyraz, acısına rağmen güçlü durmaya çalıştığı görüldü. Anne Poyraz, “Yıllardır bu mücadele içindeyiz. Benim kızım diğerlerinden daha mı değerli? Kızım için ağlamayacağım. Şehit annesiyim, ağlamam. Başım dik” diye konuştu.

Taziyeye gelen yurttaşlar da “Kanımızın son damlasına kadar şehitlerimize sahip çıkacağız” mesajını verirken, evde sık sık, “Şehit namirin” (Şehitler ölmez) sloganları atıldı. 

Suriye’de eğitilen Onur Gencer’in öldürdüğü Deniz Poyraz’ın annesi ve babası Abdülilah Poyraz, Mezopotamya Ajansı’ndan Naci Kaya'ya konuştu.

‘BU KADAR ÇOCUĞU NİYE DOĞURDUN’

9 çocuğu olan Anne Poyraz, yıllar önce polisler tarafından gözaltına alındığı sırada kendisine, “O kadar çocuğu ne için doğurdun?” diye sorulduğunu belirterek, “Devlet 25 sene yıl önce bana bunu soruyordu. Ondan sonra 3 çocuğumu cezaevine koydular. Deniz’imi de elimden aldılar” ifadelerini kullandı.

‘BAŞINDAN GÖĞSÜNDEN VURMUŞLAR’

Anne Poyraz, Deniz’in Kürt halkının evladı olduğunu ifade ederek, “Başımız dik” dedi. Polisin engellemelerine rağmen kızının cenazesini gören Poyraz, “Gidip, kara gözlümü gördüm. Başından, göğsünden vurmuşlar. Kanlar içindeki kızımın alnından öptüm” diye konuştu.

‘ALNIM AÇIK’

Deniz’in halk tarafından sahiplenildiğini söyleyen anne Poyraz, “Adli Tıp Kurumu’nda binlerce polis bekletiyorlar. Halk sahip çıkınca bir şey yapamadılar. Halkımız halen orada bekliyor. Orada da haykırdım: Cezaevindekilerin annesiyim, şehitlerin annesiyim. Deniz yalnızca benim kızım değildi. Partisinin çalışanıydı. Kızım şehitler kervanına katıldı. Çok şükür alnım açıktır.”

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 20:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER