Deniz Fenerini söndürecek itiraflar

Kanal 7 Bilgi işlem Sorumlusu Kavasoğlu'nun Deniz Feneri Derneği ile ilgili itirafları deprem etkisi yaratacak cinsten..

Deniz Fenerini söndürecek itiraflar

Türkiye aylardır Deniz Feneri'nin Türkiye ayağında yolsuzluk yapılıp yapılmadığı yönünde ikiye bölünmüş durumda. Bugüne kadar kurumda herhangi bir yolsuzluk yapılmadığını savunanlar, Kanal 7 Bilgi işlem Sorumlusu Cüneyt Kavasoğlu'nun savcıya verdiği bilgiler sonucu büyük bir hüsran yaşadı..

Deniz Feneri soruşturmasının ikinci dalgasında gözaltına alınan Kavasoğlu, Almanya'daki Deniz Feneri e.V Derneği ile eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal / yöneticileri Zekeriya Karaman, İsmail Karahan ve Mustafa Çelik'in ortak hisselerinin bulunduğu şirketler arasındaki para trafiğinin çifte muhasebe kaydı ile tutulduğunu itiraf etti.

TALİMAT KANAL 7'DEN GELDİ

Taraf Gazetesi'nin haberine göre Kavasoğlu, çifte muhasebe uygulamasının Almanya merkezli olmadığını Türkiye'den yönetildiğini kendisine böyle bir sistem kurması için Kanal 7 yöneticilerinden Muzaffer Şafak'ın talimat verdiğini anlattı. Şafak'ın avukatı ise Muzaffer Şafak'ın konum olarak böyle bir talimat vermeyeceğini belirterek savunma yaptı.

Öte yandan dernek paralarının usulsüz bir şekilde şirket hesaplarına aktarılıp aktarılmadığını tespit etmek amacıyla BDDK da inceleme başlattı. Deniz Feneri savcılarına daha önce ifade vermek için 15 kez dilekçe yazan ancak savcıların delil toplamaların tamamlanmadığı için reddettikleri Kavasoğlu 15 temmuzda verdiği ifadede yardım paralarının usulsüz bir şekilde şirket hesaplarına aktarıldığını itiraf etti.

Kavasoğlu'nun yaptığı itiraflar nedeniyle serbest kaldığı öğrenilirken, savcılara şu bilgileri verdiği öğrenildi:

"Deniz Feneri e.V Derneği ile Kanal 7 yöneticilerinin Zahid Akman'ın ortak olduğu şirketlerin hesaplarına para giriş çıkışını gösteren çifte muhasebe kaydı yapılması için bir uyum programı yapmam konusunda Muzaffer Şafak'tan talimat aldım. Talimat doğrultusunda dernek ve şirket arasındaki para trafiğinin her ikisinden de birer kullanıcının şifre ile giriş yapmasını sağlayacak ve kolay kolay çözümlenemeyecek bir uygulama sistemi kurdum. Sistem iddia edildiği gibi Almanya merkezli değil, Türkiye merkezli yönetiliyordu.

Almanya'dan para akışını miktarını işleyen kişi Firdevsi Ermiş, Türkiye'den kullanan kişi ise Kanal 7 Finans Müdürü Erdoğan Kara'ydı. Ben sadece sistemin kurulması görevinde bulundum. Bu sistemde dernek kasasına giren paraların ne miktarının şirketlere aktarıldığını gösteren iki muhasebe kaydı bulunuyordu. Çözümlenmesi halinde tüm kayıt dışı paraların kullanımına ilişkin bilgilere ulaşılabilir."

ŞAFAK TEK BAŞINA TALİMAT VERMEZ

Kavasoğlu'nun iddiaları üzerine Savcılar soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan Muzaffer Şafak'a çifte muhasebe kaydının tutulması için uygulama sistemi kurulması talimatı verdiniz mi sorusunu yönelttiler. Şafak'ın Avukatı ise savcılık sorgusunda 'müvekkilimin böyle bir talimatı tek başına vermesi mümkün değil' diyerek, Kanal 7'nin yönetim kurulunu işaret ettiler.

BDDK JET HIZIYLA İNCELEME BAŞLATTI

Dernek ve şirket arasındaki para akışını ve yolsuzluğu aleni bir şekilde ortaya koyan muhasebe kayıtları, 2010 yılı nisan ayında bilgisayarların hard disklerinin çözülmesinin ardından ortaya çıkmıştı. Savcıların çifte muhasebe kaydını ortaya çıkarmasının ardından, Bankacılık Devlet Denetleme Kurulu da söz konusu şirket hesaplarından bankalara aktarılan paraları mercek altına aldı. Şirket hesaplarına yönelik inceleme başlattı. (İnternetHaber)

Taraf kaynaklı yaptığımız bu habere yapılan yalanlama haberi burada >>>

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER