"Demokrasi İçin Birlik" buluşması başladı

Demokrasi İçin Birlik İnisiyatifi’nin, Şişli Kent Kültür Merkezi'ndeki 'demokrasi buluşması' yapıldı

"Demokrasi İçin Birlik" buluşması başladı

CHP eski Milletvekili ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen'in, "Demokratik Güç Birliği" çağrısı üzerine bir araya gelen Demokrasi İçin Birlik İnisiyatifi, İstanbul’da toplandı.

"Demokrasi İçin Birlik Buluşması" adı altında Şişli Kent Kültür Merkezi'nde bir araya gelen siyasetçiler, AKP hükümetinin savaş politikalarına karşı barışı savunmak için buluştu.

Siyasetçiler, sivil toplum örgütü temsilcileri, emek örgütleri ve insan hakları savunucuları tarafından oluşturulan Demokrasi İçin Birlik Buluşması'na çok sayıda siyasetçi, sanatçı, aydın, akademisyen, insan hakları savunucusu ve gazeteci katıldı.

Buluşmanın gerçekleştirildiği kültür merkezine "Demokrasi İçin Birlik Buluşmasına hoş geldiniz" pankartı asıldı.

Buluşma, CHP Eski Milletvekili Binnaz Toprak tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı.

Toprak, Türkiye'de bugün sol alternatif üretmenin ne kadar ihtiyaç olduğu, Türkiye'de ki sol seçmeninin var olan seçmen sayısının üçte biri kadar olduğunu dile getirdi. Toprak, böyle bir ortamda işlerinin zor olduğunu dile getirerek, "AKP ile bu milliyetçi, dinci kesimler daha da ortaya çıktı. AKP'nin gündeme getiremediği başkanlık sistemini bugün MHP hortlattı" dedi.

'ÖNEMLİ OLAN SOLUN BİRLEŞMESİ'

Sol birleşemediği taktirde ülkenin hızlı bir şekilde diktatörlüğe gidişinin engellenemediğini ifade eden Toprak, "Sol kesimlerde büyük bir umutsuzluk söz konusu. Müthiş bir beyin göçü ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. On kişi burada, on kişi orada olarak bir şey elde edemeyiz. Önemli olan birleşmemizdir. Bu birleşme kurumsal olarak değil de birlik olarak bir araya gelmeliyiz. Bu birlikteliği oluşturduğumuzda o zaman başarı sağlarız" diye konuştu.

‘AKP DEĞİL BİZ NE YAPACAĞIZ’

Toprak, konuşmasının devamında konuşmacılardan ricada bulunarak, AKP'nin değil kendilerinin yapacakları üzerinden tartışılmasını istedi.

Toprak, birçok kentte çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, Ankara, İzmir gibi kentlerde de bu tür buluşmaları yapacaklarını söyledi.

Toprak'ın konuşmasının ardından avukat Fethiye Çetin, ANAP eski Genel Başkanı Nesrin Nas, insan hakları savunucusu Akın Birdal ve Türkiye'nin ilk açık LGBTİ siyasetçisi Sedef Çakmak divan heyetine seçildi.

Divan adına konuşan Birdal, önceden de birçok birlik çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, ilk defa CHP, SHP, BDP ve HDP eski milletvekilleri olarak bir araya gelerek, bu birliğe öncülük ettiklerini söyledi.

Buluşma, Demokrasi İçin Birlik sözcüsü CHP eski Milletvekili Rıza Türmen'in konuşmasıyla devam ediyor.

Türmen'in ardından buluşma, sunumlarla devam etti.

Gün boyu süren sunumların ardından sonuç bildirgesi hazırlandı.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 14:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER