Demirtaş’ın “Erdoğan ve Davutoğlu’na hakaret” davaları birleştirildi

Bakırköy'de görülen davaya Demirtaş katılmadı

Demirtaş’ın “Erdoğan ve Davutoğlu’na hakaret” davaları birleştirildi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava ile şikayetçisinin eski Başbakan Ahmet Davutoğlu olduğu dava birleştirildi. Mahkeme birleştirme kararında, her iki dava arasında şahsi, fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu söyledi.

Bakırköy Adalet Sarayı’nda bulunan 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Selahattin Demirtaş katılmadı.  Hakim, Selahattin Demirtaş’ın cezaevi kanalıyla duruşmalara SEGBİS ile katılamayacağını bildiriren dilekçe gönderdiğini açıkladı.  

Mahkeme, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada müşteki Ahmet Davutoğlu hakaret ettiği iddiasıyla Demirtaş hakkında Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nda dava açıldığı, davada karar verildiği ve davanın İstinaf Mahkemesi’nde bozularak mahkemesine gönderildiğini hatırlattı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi’nin 18 Nisan 2019 tarihli bozma gerekçesinde ise Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyası ile Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyası ile birleştirilmesi ve eylemin hukuken tek fiil olup olmadığı hususunda değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.  

Demirtaş’ın avukatı Fırat Epözdemir, Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile bu davanın birleştirilmesini talep ederek, “Şayet birleştirilme kararı verilmeyecek ise müvekkilimin bir sonraki duruşmada bizzat mahkemede hazır edilmesini talep ediyoruz” dedi. 

DAVALAR BİRLEŞTİRİLDİ

Mahkeme, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan açılan kamu davasının, aralarında şahsi, fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle  Bakırköy 7. Asliye Ceza mahkemesi’nde açılan dava ile birleştirilmesine karar verdi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 21:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER