Demirtaş’ın avukatları: 'Hükümeti düşürmenin rövanşı alınıyor'

Mahkeme, Demirtaş’ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi

Demirtaş’ın avukatları: 'Hükümeti düşürmenin rövanşı alınıyor'

Geçtiğimiz 4 Kasım’da tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edilmedi.

Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görüldü.

“Güvenlik” gerekçesiyle duruşmaya getirilmeyen, SEGBİS’le katılmayı reddeden ve yüz yüze yargılamayı talep eden Demirtaş’ın avukatları, Sincan Cezaevi Kampüsü'nde bulunan duruşma salonunda verilen aranın ardından savcının tutukluluk halinin devamını isteyen mütalaasına karşı beyanlarda bulundu.

‘ADİL YARGILAMA HAKKI İHLAL EDİLDİ’

Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini savunana Avukat Levent Kanat, “Yargılama yapılıyor ama müvekkil burada yok. En temel kriterler yok sayılıyor. Müvekkil yargılamaya katılma talep ve gerekçelerini aylar öncesinden belirtmiştir. Yargılama, yargı mekanlarında yapılır. Adil yargılanma hakkı ihlal edilmektedir. Demirtaş da, savunmanlar olarak bizler de maddi gerçeği arıyoruz. Ama iddia makamı kendisine yüklenen yasal sorumluluklara uygun lehe ve aleyhe delilleri toplamamaktadır. Demirtaş yargılamaya katılmak istediğini ısrarla belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

‘HÜKÜMETİ DÜŞÜRMENİN RÖVANŞI ALINIYOR’

Davanın siyasi olduğunu savunan Avukat Aydın Erdoğan, “Bu dava Kürt gerçeğinden ayrı düşünülemez. HDP'nin taşıdığı mesaj kitlelere umut aşılamıştır. Bugün AKP'yi iktidardan düşüren HDP'ye karşı yargı eliyle, araçsallaştırılarak rövanşı alınmaktadır. HDP, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde baraj altında kalsaydı böyle ucube bir yargılamaya ihtiyaç kalmayacaktı. HDP'nin barajı aşmasıyla kentler yerle bir edildi, sivil insanlar katledildi. Bu dava AKP'nin 400 milletvekili alamamasının sonucudur” diye konuştu.

Avukat Hasip Kaplan, “Duruşma salonundaki koltukları saydım. Bin koltuklu salon. Bizim dosyamız tek sanıklı. Ama haklısınız Demirtaş bin kişiye bedeldir. Müvekkilimizi duruşmaya getirdiğiniz takdirde hepinize cevap olacaktır” dedi.

Avukat Nuray Özdoğan, “Devletin güvenliğinin hukukun güvenliğinin üzerinde olmayacağını kabul etmeniz gerekir. Başından beri yargı ve yürütme el ele bizi hukuk çaresizliğinin içinde bıraktı” dedi.

BARO BAŞKANLARI: YARGILAMA BİR TİYATRO NİTELİĞİNDE

Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Ahmet Özmen, şunları söyledi: “Yargı tekçi ulusal düzeni korumak üzere siyasal iktidar tarafından şekillendirilmiştir. Biz avukatlar hukuk tarihimiz boyunca ilk kez siyasi iktidarın yargıya müdahalelerini kabulünü gördük. Cumhuriyet tarihinin en kötü dönemi yaşanmaktadır. Biz sizlerden cesur olmanızı bekliyoruz, tarihe geçecek bu yargılamanın adil olmasına önem vermenizi bekliyoruz”

Ardından Van Barosu Başkanı avukat Murat Timur, “Yargılama bir tiyatro niteliğindedir. Talimatla açıldığı ortadadır. Derhal bu hukuksuzluğun sona ermesini talep ediyoruz” diye konuştu.

TAHLİYE EDİLMEDİ

Demirtaş’ı avukatlarının beyanları sonrası karar arası verildi. Yaklaşık 1 saat süren aranın adından mahkeme, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 14 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

(Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 14:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER