Demirtaş posteri asan HDP'li tutuklandı

Okuma yazma bilmeyen 61 yaşındaki kişi 'sosyal medya paylaşımları' gerekçesiyle, bir kişi de 'Demirtaş'ın posterini astığı' için tutuklandı

Demirtaş posteri asan HDP'li tutuklandı

İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde bulundukları eve 9 Mart'ta yapılan baskınla gözaltına alınan 61 yaşındaki Hamza Gökmen ve 57 yaşındaki Selahattin Gündüz çıkarıldıkları İstanbul 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. 

Selahattin Gündüz, HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın posterini astığı için, okuma yazma bilmeyen 61 yaşındaki Hamza Gökmen de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. 

'SOSYAL MEDYA KULLANAMIYORUM'

Gökmen, savunmasında HDP üyesi olduğunu, okuma yazması olmadığını belirterek, tutuklanmasına gerekçe gösterilen sosyal medya paylaşımına ilişkin de, "Sosyal medyada PKK ile ilgili paylaşımlar yapmadım. Fotoğrafta göstermiş olduğunuz pankartı ben tuttum. Ben HDP'ye üyeyim, üyelik haricinde bir görevim bulunmamaktadır. Hamza Gökmen isimli sosyal medya hesabını çocuklarım açtı. Okuma yazmam yok, sosyal medya kullanamıyorum. Fotoğrafları kimin paylaştığını bilmiyorum, ben fotoğraf paylaşmadım. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum, serbest bırakılmamı talep ediyorum" dedi.

Gökmen’in avukatı da müvekkilinin 60 yaşından büyük olduğunu belirterek, "Yaşından dolayı kronik hastalıkları mevcuttur. Kronik hastalıklarıyla ilgili raporu dosyaya ibraz edeceğiz. Okuma yazması yok denilecek kadar azdır. Paylaşımlar 2017 yılına aittir. Hesabın ne zaman açıldığı bilinmiyor. Dosyada kısıtlılık kararı var. Müvekkil sosyal medyayı kullanabilecek beceriye sahip değildir. 2013 yılında TMK'da yapılan değişiklik 'terör örgütü' üyeliğinden ve 'propaganda'dan söz edebilmek için cebir ve şiddette açık bir şekilde yönlendirme gerekmektedir. CMK 100'ün şartları oluşmamıştır" dedi.

Avukat, müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etti.

DEMİRTAŞ'IN POSTERİNİ ASMAK SUÇ SAYILDI

Selahattin Gündüz de savunmasında suçlamaları kabul etmediğini ifade etti. Yasa dışı hiçbir eyleme katılmadığını belirten Gündüz, "Demirtaş'ın posterlerini ben astım doğru, ancak diğer suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda yapılan tespitleri kabul etmiyorum suçsuzum, serbest bırakılmamı talep ediyorum" dedi.

Gündüz'ün avukatı, ise "Müvekkil, HDP'nin bir önceki eş başkanının duruşmasına yönelik pankart için buradadır. Demirtaş TMK 7/2'ye göre şu an hükümlü bulunmaktadır. Selahattin Demirtaş 23, 24 ve 25. Dönem HDP milletvekilidir.  Poster TMK'ya göre herhangi bir suçla ilişkilendirilemez. Kendisi siyasi bir partinin lideridir. 2017 yılında da 4- 5 milyona yakın oy almıştır. HDP üyesi olma vasfıyla kendi partisinin başkanının posterini açmıştır ki, bu durum herhangi bir suçlamayla ilişkilendirilemez. TMK 7/2'ye göre hangi suç unsurunu işlediği belirtilmemiştir, kaçma ve delil karartma şüphesi yoktur, savcılık makamı hangi eylemle delilleri karartma ve hangi eylemle kaçma şüphesinin olduğunu bildirmeliydi. Hangi eylemle adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı belli değildir, tutuklama tedbiri ağırdır" dedi.

Mahkeme, Gökmen'in 'örgüt propagandası yapmak', Gündüz'ün ise 'örgüte üye olmak' iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. (Mezopotamya Ajansı)
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 10:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
ASUMAN
ASUMAN - 11 ay Önce

Çünki korkuyorlar bu genç adam DEMİRTAŞ geleceğin TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI OLACAK .Hemde yakında vede çooook uzunseneler ..!! Yolun açık olsun genç adam .!

TÜRKİYE CUMHUR BAŞKANI SELAHHATİN DEMİRTAŞ
TÜRKİYE CUMHUR BAŞKANI SELAHHATİN DEMİRTAŞ - 11 ay Önce

SELAHHATİN DEMİRTAŞIN (( RESMİNİ )) DAĞLARA TAŞLARA YAPACAĞIZ .Hadri meydan sıkı ise gelinde kaldırın . Hepimiz demirtaşız dahası varmı ..????

SIRADAKİ HABER