Demirtaş'ın avukatlarından açıklama: Yeni bir karar çıkabilir

Demirtaş’ın avukatları AİHM Büyük Dairesi’nde görülecek davanın bir ‘temyiz’ davası olmadığını ve yeni kararlar alınabileceğini açıkladı

Demirtaş'ın avukatlarından açıklama: Yeni bir karar çıkabilir

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı olan Selahattin Demirtaş’ın avukatları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’nde görülecek davanın bir ‘temyiz’ davası olmadığını ve yeni kararlar alınabileceğini açıkladı.

Kararın sadece Hükümet başvurusu nedeniyle alınmadığı belirtilen açıklamada, “Yeniden inceleme, Demirtaş’ın yaptığı başvuru maddeleri bakımından da yapılmasını içermektedir. Büyük Daire, Daire kararını tamamen veya kısmen doğru bulabileceği gibi, tarafların iddialarının bir veya daha fazlasını yeniden inceleyip yeni sonuçlara da ulaşabilir” denildi.

Açıklamadan başlıklar şöyle:

HER İKİ TARAF DA BAŞVURUDA BULUNMUŞTU

 Bilindiği gibi önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AIHS) 5(3), 5(3) ile beraber 18 ve 1. Protokol Madde 3’ü ihlal ettiğine ve başvurucunun tutukluluğuna son verilmesi gerektiğine hükmeden 20 Kasım 2018 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Daire kararının, davada incelenmeyen, kabul edilemez bulunan ve ihlal bulunmayan hakların bütünü açısından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire tarafından yeniden incelenmesi talebiyle, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurmuştu. Öte yandan Hükümet de Sayın Demirtaş’tan farklı gerekçelerle Büyük Daireye başvurmuştu.

BEŞ HAKİMDEN OLUŞAN PANEL KARAR VERDİ

 Daire kararında 10. maddeye ilişkin iddiaların incelenmemesinin, hem başvurunun temel iddialarının cevapsız bırakılmasına hem de başvurucunun diğer taleplerinin de eksik incelenmesi sonucuna yol açtığını; milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili olarak yapılan değişikliğin denetlenmemesinin kanunilik ilkesine aykırı olduğunu; Demirtaş’ın tutuklanmasında makul suç şüphesi bulunduğuna ilişkin saptamanın, AİHM’in ifade özgürlüğü içtihadı ile çeliştiğini; tutukluluğun devamına ilişkin kararların siyasi etki ile verildiği belirtilmekte birlikte, bu siyasi etkinin en azından dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinin tartışmaya açıldığı 2015 yılından başlatılmamasının 18. madde içtihadı açısından tutarsızlığa yol açtığını ileri sürmüştü.

18 Mart 2019 tarihinde toplanan ve söz konusu ilk kararı veren Dairede yer almayan beş hakimden oluşan panel, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 43. Maddesi uyarınca davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire tarafından yeniden ele alınma koşullarını karşılayıp karşılamadığını incelemiş ve hem başvurucunun hem de Hükümetin talebini kabul ederek yeniden inceleme kararına varmıştır.

DEMİRTAŞ’IN BİZZAT BULUNMASI İSTENDİ

 Kimi basın yayın organlarında, yeniden inceleme kararının sadece Hükümetin talebi üzerine alındığı şeklinde eksik bir bilgi yayınlanmış, dolayısıyla kamuoyu eksik bilgilendirilmiştir. Büyük Dairenin kararı, yeniden incelemenin, Demirtaş’ın yaptığı başvuru maddeleri bakımından da yapılmasını içermektedir.

Büyük Daire’nin yeniden inceleme süreci bir temyiz süreci değildir. Büyük Daire tarafından verilecek karar, Daireye yeniden gönderilmemekte ve kesin nitelik taşımaktadır. Büyük Daire, taraflar tarafından sunulan tüm delilleri değerlendirecek ve yeni bir karar verecektir. Büyük Daire, Daire kararını tamamen veya kısmen doğru bulabileceği gibi, tarafların iddialarının bir veya daha fazlasını yeniden inceleyip yeni sonuçlara da ulaşabilir. Büyük Daire aşamasının duruşmalı yapılması ve Sayın Demirtaş’ın duruşma salonunda bizzat bulunması talebi de iletilmiştir.

KARAR YOL GÖSTERİCİ OLACAK

Demirtaş başvurusu, hem AİHM’in özellikle temel hak ve özgürlüklerin Sözleşmede gösterilenden sınırlama sebepleri dışında sınırlandırmasına ilişkin 18. maddesinin genel yorumu açısından hem de Türkiye’deki yaygın insan hakları ihlali şikayetleri açısından özel bir öneme sahiptir. Bu nedenle Büyük Daire’nin vereceği karar, bireysel sonuçları ötesinde, Mahkemenin Avrupa Konseyi ülkelerinde hukuk devleti ilkelerinin zayıflaması ile bağlantılı hak ihlalleri içtihadı açısından da yol gösterici olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 10:17

YORUM EKLE
YORUMLAR
OĞUL DEMİRTAŞ
OĞUL DEMİRTAŞ - 2 yıl Önce

Oğul DEMİRTAŞ hem yakışıklı ,hemde sempatik gülüşün dolayısı ile ,seni ahı gitmiş vahı bile kalmamış ŞEYTANIN TOHUMU teyyip kıskandığından dolayı tutsak yapyor biliyorki BU GENÇ ADAM DEMİRTAŞ YARIN BAŞKAN OLUR ayağımı kaydırır hem zeki ,hem avukat ,hem parti eş başkanı .Dolayısı ile OĞUL DEMİRTAŞ çoğu gitti azı kaldı . Sabır ,sabrın sonu kesin selametdir ,annenin ,babanın eşinin çocuklarının duaları ile yakıda ınlara kavuşacaksın . Ama bundan sonrada kuru gürültüye pabuç bırakma . Dişe ,diş göze göz Oğul unutma çocuklarından eşinden anne ve babandan kardeşlerinden ve HÜRİYETİNDEN MAHRUM EDİNDİĞİNİ yolun açık olsun OĞUL DEMİRTAŞ . Banada bir ara selam yollarsan sevinirim ölmek üzere olan KANSER HASTASININ İSTEĞİDİR .Ölmeden böyle mutluluk yaşamak beni sevindiriyor .Bir gün DEKİ OĞUL DEMİRTAŞDAN SELAMLAR DE BEN ANLARIM (( OĞUL DEMİRTAŞ )) NOT umut ederim ben ölmeden selam yollarsın OĞUL DEMİRTAŞ .

SIRADAKİ HABER