Demirtaş: Hurşit Külter için yapılacak tek şey direnişi yükseltmektir

27 Mayıs tarihinde gözaltına alındığı belirtilen DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter'den 24 gündür haber alınamıyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Külter şahsında Kürt gençlerine mesaj verilmek istendiğini söyledi

Demirtaş: Hurşit Külter için yapılacak tek şey direnişi yükseltmektir
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, 27 Mayıs tarihinde gözaltına alındı ve o günden beri kendisinden bir daha haber alınamadı. Tanık ifadelerine rağmen gözaltında olduğu devlet tarafından kabul edilmeyen Külter'in akıbeti için çağrılar ve arayışlar var. 

Külter'in kaybettirilme girişimine tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bunun Kürtlere karşı verilen bir gözdağı olduğunu belirterek, Kürt gençlerinin de ancak direnişle bu yöntemi durdurabileceğini söyledi. 

Demirtaş, Hurşit Külter hakkında DİHA'ya şu açıklamaları yaptı: 

'GÖZDAĞI VE İNFAZ POLİTİKALARININ BİR DEVAMI'

"24 günden bu yana DBP Şırnak İl yöneticisi Hurşit Külter'den haber alınamıyor. Devletin Cizre Silopi ve diğer yasaklı yerlerde zaten infazlar yaptığını biliyoruz. Söz konusu yerlerde sağ yakalandığı halde infaz edilen çok sayıda Kürt yurtseveri ve genci var. Bunlar birçoğu da PKK kadrosu falan değil. Bu çok iyi biliniyor. Çoğu üniversite öğrencisi ve bunlar Cizre'de bodrumlarda yakıldı. Şimdi Şırnak'ta da sağ olarak gözaltına alındığına dair çok ciddi bilgilerin olduğu Hurşit Külter ile ilgili devletin bugüne kadar inkârcı bir tutum ortaya koyması, gözdağı ve infaz politikalarının bir devamıdır. 

‘KÜLTER ÜZERİNDEN KÜRT GENÇLERİNE MESAJ VERİLİYOR’

"Yani direnişe katılmayı AKP faşizmine karşı direnmeyi düşünen Kürt gençlerine bir mesaj verilmek isteniyor. Başınıza bunları getiririz ve hiçbir şey yapamazsınız, hiç kimse size sahip çıkamaz mesajı verilmek isteniyor. Tabi ki Hurşit Külter netice itibari ile devletin gözetiminde, sokağa çıkma yasağının olduğu bir yerde zorla gözaltına alınmış bir siyasetçi. Onun başına gelebilecek her şeyden tabi ki AKP devleti sorumludur. Onu gözaltına alanlar sorumludur. Fakat hukuki başvurular ile sadece çağrılarla da bu iş olmuyor.

‘DİRENİŞ BÜYÜTÜLMELİ’

"Kürt gençlerinin Hurşit Külter ya da Hacı Birlik'in şahsında AKP'ye verecekleri cevap direnişi yükseltmektir. Bunun dışında gerçekten başka elimizden bir imkânın ve olanağın olmadığını görmemiz lazım. Yani öyle savcıya müracaat ile sonuç alınamıyor. Avukatların girişimleri ile sonuç alınamıyor. Düşünün ki bir genci şehrin ortasında kaçırıyorlar ve 23 gündür haber yok. Ne yapılacak faşizme karşı her yerde direniş büyütülürse ancak 'Biz sizin vermek istediğiniz korkunun karşısında diz çökmedik' mesajı verilirse bu tür uygulamalar durdurulabilir. Yoksa geri adım atılırsa bu korkutma politikalarının başarılı olduğu görülürse, Hurşit Külter ve Hacı Birlik' gibi birçok Kürt Yurtsever gencin başına aynı şeyler getirilmek istenecektir."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 11:42
YORUM EKLE