Demirtaş davasını izleyen İsveç Sol Parti lideri: Polis bizi tutuklamakla tehdit etti

Demirtaş davasını izlemeye gelen yabancı heyetlerin, davayı izlemesine izin verilmemişti

Demirtaş davasını izleyen İsveç Sol Parti lideri: Polis bizi tutuklamakla tehdit etti

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın davasını izlemek için Türkiye'ye gelen İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, polisin basın toplantısı yapmalarına izin vermediğini ve medyaya demeç vermeleri halinde tutuklamakla tehdit ettiğini öne sürdü.

Evrensel’in haberine göre, İsveç'in en yüksek tirajlı Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Sjöstedt, mahkeme binası önünde çok sayıda donanımlı polis, TOMA’lar ve bariyerler bulunduğunu ve kendilerinin duruşmayı izlemelerine izin verilmediğini söyledi.

Polisi tutumunu ”Medyaya konuşmaya başladığımızda bize medyaya açıklama yaparsak gözaltına alacaklarını söylediler” iddiasında bulunan Sjöstedt, mahkeme binası önünde gergin bir ortamın oluştuğunu savundu.

Demirtaş'la pek çok kez görüştüğünü hem siyasi hem de kişisel arkadaşlığı olduğunu söyleyen Sjöstedt açıklamasında şunları söyledi:

“O sempatik ve sakin bir kişi. Kesinlikle yalnız bırakmayacağız. Çok açık ki Türkiye de onu tutuklamak için bir neden olmadığını biliyor ve bu nedenle bizim duruşmalara girmemizi engelliyor. Erdoğan'ın Türkiye'de demokrasiyi ihlal etmeye başladığında ilk hedefi oldu. HDP liderlerinin tutuklanmalarının nedenleri Kürt sorununun barışcıl çözümü için siyasi açıklamalar yapmaları ve Erdoğan'ı eleştirmeleri”

Duruşmalara katılmalarına izin verilmemesine tepki gösteren Sjöstedt, HDP ile dayanışma içinde olduklarını ve dayanışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2017, 10:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER