Demirtaş çağrısını yineledi: Her gün 4'te Sur'a

HDP, HDK, DTK ve DBP Eş Başkanları Diyarbakır'da dün yapılan ancak polis saldırısıyla karşılaşan Sur eylemiyle ilgili ortak basın toplantısı yaptı

Demirtaş çağrısını yineledi: Her gün 4'te Sur'a
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 93 gündür süren sokağa çıkma yasağı ve ablukaya ilişkin HDP Diyarbakır İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sur için yaptıkları çağrılarının süreklilik arz ettiğini belirterek, halkın her gün saat 16.00'da eylemlerine devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Demirtaş’ın şunları söyledi:

"Çağrımız süreklilik arz ediyordu. Halk saat 16.00'da demokratik tepkisini ortaya koymalı. Sur'da insanlık dışı uygulama durmuş değil. Sur'da saldırılar devam ediyor. Tank, topla saldırması, şehri yakması savaş suçudur. Cenevre ve Roma sözleşmelerine aykırı. Şu an Cenevre ve Roma sözleşmelerinin 25. maddesi ihlal ediliyor. Bunu engellemek için yasa çıkarılıyor. 'Hendek kazıldı böyle yapılır' diye bir şey yoktur. Sur'daki durum netleşene kadar demokratik eylemelerimize devam edeceğiz. Geri adım atmayacağız. Cizre'de cenazeleri yakanlar onlar ama tehdit edilen bizleriz. Devleti soyup sefa içine girmiş olabilirler. AKP 'den yüksek maaş alıp bize saldırabilirsiniz. Ama devran böyle gitmeyecek. Sizin gibi çakallardan korukumuz yok. Her gün onlarca kez tehdit ediliyoruz. Halkımızla birlikte sizden korkmayacağız. Alanlarda olacağız. Direnmeye devam edeceğiz. Halkımızla yek vücut olamaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz mahallede demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz."

Sur yürüyüşü ile ilgili Twitter'da #ZulmeKarşıHerGün4teSURa adlı 'hashtag' eylemi başlatıldı.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER