Decathlon'a protesto: 45 dilde tanıtım var, Kürtçe yok

Decathlon mağazasının Kürtçe'ye yer vermemesi Kürt Araştırmaları Derneği tarafından protesto edildi

Decathlon'a protesto: 45 dilde tanıtım var, Kürtçe yok

Kürt Araştırmalar Derneği, Decathlon mağazasının 45 dilde hazırladığı tanıtım panosunda Kürtçenin yer almamasını, İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi önünde protesto etti.

Açıklamada konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Eyüp Subaşı, Kürtçenin kadim bir dil olduğunu söyledi.

Kürtçenin yıllardır inkar politikalarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Subaşı, “Burada da bulunmamızın sebebi arkamızda bulunan Decathlon’un geçenlerle onlarca dille hazırladığı afişte Kürtçenin yer almaması. Bu afişte Kürtçe bulunmamasının sebebi Decathlon’un umarız ki inkar politikaları değil, yerelde yöneticilerin yapmış olduğu bir dikkatsizlik veya bir hata sonucudur” dedi.

Decathlon’un açıklama yapması gerektiğini söyleyen Subaşı, “Bugün buradayız, yarın diğer yerlerde olacağız. Hiç kimse Kürtçeyi yok sayamaz. Decathlon da bu gerçeklik nezdinde hareket etmelidir. Kürtçeyi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından “Hûn bi xer hatine” ve “Şima xeyr amayê” (Kürtçe ve Zazaca 'Hoşgeldiniz') yazılı yapışkanlı afişler, mağazanın duvarlarına asıldı. Afişler bir süre asılı kaldıktan sonra mağazanın özel güvenlikleri tarafından söküldü.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2021, 10:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
adar
adar - 3 hafta Önce

kendine kürdüm diyen bunlarda abis verir yapmamaları ayreten kendine insanım diyen demokrasi yanlilarida

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 3 hafta Önce

Asimilasyon suçtur,suç üretiyor,suç işletiyor.

SIRADAKİ HABER