Davutoğlu ve Aşkale Belediye Başkanı hakkında suç duyurusu

İHD Davutoğlu’nun, “Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar” ifadelerine suç duyurusunda bulunacak

Davutoğlu ve Aşkale Belediye Başkanı hakkında suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD), Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Erzurum’un Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Davutoğlu ve Başaran hakkında “Ermeni soykırımını övdükleri ve Kürtleri soykırımla tehdit ettikleri için” suç duyurunda bulunulacağı açıklandı.

Bugün saat 13.30’da Çağlayan Adliyesi C kapısı karşısında yapılacak basın açıklamasına çağrı şu şekilde:

“Kürtlere yönelik savaşta insanlığa karşı suçların işlendiği bu dönemde, 27 Şubat’ta HDP için konuşurken ”Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 3 Mart’ta Aşkale’de çocukları kullanarak düzenlediği  “temsili Ermeni katliamı” sırasında Ermeni soykırımını “minnetle” anan Belediye Başkanı Enver Başaran hakkında, Ermeni soykırımını övdükleri ve Kürtleri soykırımla tehdit ettikleri için suç duyurusunda bulunuyoruz.

“Suç duyurumuzla ilgili olarak 8 Mart 2016 Salı günü saat 13:30’da Çağlayan Adliyesi C Kapısı önündeki otopark sahasında bir basın açıklaması yapacağız.

“Basını ve soykırımı, savaşı, aylardır insanlığa karşı işlenen suçları kabul etmeyen herkesi basın açıklamamıza davet ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 27 Şubat 2016’da Bingöl’de yaptığı konuşmada HDP’yi eleştirirken, “Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar. Gidip Moskova’da temsilcilik açıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye resmi tarih tezine göre, 1915 Ermeni Soykırımı’na “gerekçe” ve “savunma argümanı” olarak lanse edilen “Rusya’yla işbirliği” iddiasının bu kez HDP için yinelenmesi sosyal medya ve bazı gazetelerde tepkiyle karşılanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER