Davutoğlu: Saldırgan yabancı uyruklu bir IŞİD üyesi

Sultanahmet'teki saldırıya ilişkin Başbakan Davutoğlu'ndan açıklama

Davutoğlu: Saldırgan yabancı uyruklu bir IŞİD üyesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'daki patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada saldırının failinin yabancı uyruklu bir IŞİD üyesi olduğunu söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri temsilcilerini kabulünde konuşan Davutoğlu, hayatını kaybeden 10 kişinin de turist olduğunu kaydetti.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Terör saldırıları Bazen Paris'te bazen Londra'da bazen de ülkemizde, Ankara'da Suruç'ta bugün de İstanbul'da söz konusu olabiliyor.Terör nereden gelmiş olursa olsun, terör eylemi yapan insanlık suçu işlemiş olur. Terör örgütlerine karşı açık bir tavır sergiledik.

"Ortaya çıkan boşluktan istifade eden DEAŞ terör örgütünün eylemleri en barbar örnekler arasındadır. Paris saldırısında dayanışmamızı gösterdik. Bugün ülkemizde gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlerin tümü yabancı uyruklu. Bu misafirlerimiz bizim için aziz ve değerlidir.

"Onlar Türkiye'yi tanımak için gelmişlerdi. Her şeyden önce hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi iletiyorum. Biraz önce görüştüğüm Merkel'e de taziyelerini sundum.

"Bu saldırı Türkiye'nin demokratik ortamını etkileyemeyecektir. Sadece orada bulunanları değil, bütün Türkiye'yi hedef aldı. Saldırının failinin yabancı uyruklu DEAŞ mensubu olduğu anlaşıldı. Bu eylemi gerçekleştiren failin bütün bağlantıları ortaya çıkarılacak."

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 17:07
YORUM EKLE