Davaya iki gün kala duruşma yeri değişti

Gerekçe 'güvenlik'

Davaya iki gün kala duruşma yeri değişti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu dosya kapsamında 7 Aralık'ta Sıhhiye Adliyesi'nde görülmesi beklenen duruşması, "güvenlik" gerekçesiyle Sincan Cezaevi yerleşkesindeki salona alındı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu dosya kapsamında tutuklandıktan 399 gün sonra 7 Aralık'ta görülecek duruşması öncesi yine yer değişikliği kararı alındı. İlk kez görülecek olan duruşmanın bugüne kadar Sıhhiye Adliyesi'nde görülmesi bekleniyordu. Ancak duruşmaya iki gün kala mahkeme tarafından "güvenlik" gerekçesiyle duruşma yeri, Sincan Cezaevi yerleşkesindeki duruşma salonu olarak değiştirildi. 

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yarın görülecek olan duruşması da daha önce Sıhhiye Adliyesi'nde görülmesine rağmen Sincan'a alınmıştı. Bu karardan sonra da Yüksekdağ'ın duruşmasına katılım engellenmişti. 

Siyasi partiler ve emek örgütleri tarafından son bir haftadır Demirtaş'ın duruşmasına dayanışma gösterilmesi çağrıları sonrası alınan bu kararın duruşmaya katılımları engellemek amacıyla alındığı belirtiliyor. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 23:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER