Darbeci generaller emlak zengini

Emekli komutanların yakınlarının 90 villa, 169 yazlık ve 224 dairesi var...

Darbeci generaller emlak zengini

12 Eylül darbesi nedeniyle yargılanan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile dönemin komutanlarının gayrimenkul zengini olduğu ortaya çıktı. Emekli komutanların yakınlarının 90 villa, 169 yazlık ve 224 dairesi var.

MAL VARLIKLARIYLA İLGİLİ RAPORDA GÖRÜNÜYOR

Mali Suçları Araştırma Kurumu'nun (MASAK), 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Nurettin Ersin, Nejat Tümer ve Sedat Celasun ile yakınlarının 1 Ocak 1977-24 Eylül 2012 tarihleri arasındaki mal varlıklarıyla ilgili rapor, mahkemeye ulaştı.

Raporda, 12 Eylül darbesini yapan komuta kademesinin yakınlarının gayrimenkul zengini olduğu ortaya çıktı.

'İMARLI ARSA, REZİDANS, KARGİR APARTMAN...'

TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun talebi üzerine hazırlanan rapora göre, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in kızı Miray ile evli Maksut Göksu'nun, Ankara Çankaya’da 3 adet betonarme kargir binası, Ankara Gölbaşı İncek'te imarlı 4 adet arsası, Erzurum Aziziye'de arsası, Hatay Belen Karapelit’te 10 adet arsası, İskenderun'da 7 arsası, Marmaris Turunç’ta arsası bulunuyor.

Evren'in kızı Şenay Gürvit ile evli Erkan Gürvit'in ise, İstanbul Sarıyer'de 41 daireli kargir apartman ve arsası, Şişli'de rezidansı var.

ŞAHİNKAYA AİLESİ'NİN 90 DUBLEKSİ

12 Eylül döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın oğlu Serdar Şahinkaya'nın İstanbul Kadıköy'de dairesi, kızı Sema Şahinkaya'nın eşi Mustafa Cemil Kartal'ın Kocaeli Gebze'de kereste fabrikası olan tarlası, Yalova Çiftlikköy'de 90 adet betonarme dubleks blok binası, 3 adet betonarme tek katlı işyeri olduğu belirlendi.

ERSİN AİLESİ'NİN 169 YAZLIĞI

Raporda Nurettin Ersin'in oğlu Oktay Ersin ve kızı Yıldız Ülgenalp'in ise Çankaya Ayrancı'da kargir apartman, Bodrum Gökçebel'de 29 blok ve 169 bağımsız bölümden oluşan binaları bulunduğu belirtildi.

Oktay Ersin'in, Bodrum Karakaya'da avlulu kargir evi, gelini Gülten Jülide Ersin’in ise Ankara’nın Çayyolu semtinde 14 bloktan oluşan kargir apartmanı olduğu belirtildi.

Ersin'in eski gelininin ise Etiler'de 300 bin, 165 bin, 140 bin ve 156 bin liralık ayrı ayrı hesapları olduğu belirtiliyor.

OSMAN SEDAT CELASUN'UN ÇANKAYA'DA 224 DAİRESİ

12 Eylül 1980'de komuta kademesinde bulunan Milli Güvenlik Konseyi üyesi, Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Osman Sedat Celasun’un gelini Füsun Celasun’un Ankara Çankaya’da 224 daireli, 5 katlı, 28 bloktan oluşan kargir apartmanı olduğu bulunduğu belirtildi.

NEJAT TÜMER'İN BANKA HESABI

12 Eylül'ün Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer’in gelininin ise İstanbul Etiler’de banka şubesinde 543 bin 49 liralık, 126 bin 401 liralık ve 81 bin 522 liralık hesabının olduğu belirtildi. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2012, 18:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER