Danıştay Başkanı’ndan CHP’ye tepki: Yargı, hiç bu kadar tarafsız ve bağımsız olmamıştı

Güngör, Erdoğan’ın önünde cüppesini iliklemeye çalışmıştı

Danıştay Başkanı’ndan CHP’ye tepki: Yargı, hiç bu kadar tarafsız ve bağımsız olmamıştı

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği Adalet Kurultayı’nın ardından yayımladığı  ‘Adalet Bildirgesi’ni eleştirdi.

Yargının bağımsız olduğunu savunan Güngör, "Ben Danıştay Başkanı olarak sizi temin ederim ki yargı şimdiye kadar hiç bu kadar tarafsız ve bağımsız olmamıştı" dedi.

CHP’yi güçlü siyaset yapamamakla suçlayan Güngör, "CHP, Adalet Kurultayı’ndan sonra yayınladığı bildirgeyle ne yapmaya çalışıyor? Aslında ben biliyorum. Tek başlarına güçlü siyaset yapamadıkları için eskiden onların imdadına yargı yetişiyordu. Şimdi artık yargı bunu yapmıyor" ifadesini kullandı.

AYM BAŞKANI ERDOĞAN’A EĞİLEREK SELAM VERMİŞTİ

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen resepsiyon sırasında Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a "eğilerek" selam vermesi sosyal medyada tepki çekti.

Söz konusu kare, "Yargı teslim edildi", “bağımsız yargının fotoğrafı” şeklinde yorumlanmıştı.

ZERRİN GÜNGÖR, ERDOĞAN’IN KARŞISINDA CÜPESİNİ İLİKLEMEYE ÇALIŞMIŞTI

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, 2014 yılında Erdoğan salondan ayrılırken, adaletin bağımsızlığını sembolize etmesi için düğmesiz yapılan cübbesini iliklemeye çalışmıştı.

ERDOĞAN’LA ÇAY TOPLAMIŞTI

Güngör, iki yıl sonra, 5 Mayıs 2016’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize ziyaretine de katılarak Sayıştay Başkanı Recai Akyel ve Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’le birlikte çay hasadı yapmıştı.

Resepsiyona katılan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Zerrin Güngör ile görüşmesini şöyle aktardı:

Gecenin ilerleyen saatlerinde Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’e rastladım. “Nasılsınız? Son dönemde yargıyla ilgili eleştirilere ne diyorsunuz?” diye sorunca bam teline bastığımı anladım. Çok rahatsızdı bu durumdan Zerrin Hanım.

Alçı’nın aktardığına göre, Güngör şöyle konuştu:

“Yargıyı bu şekilde malzeme yapmak, töhmet altında bırakmak bütün Türkiye’ye zarar verir. CHP eski yargı düzeni değiştiği için çok rahatsız. Bakın, yargı taraflı deniyor. Ben Danıştay Başkanı olarak sizi temin ederim ki yargı şimdiye kadar hiç bu kadar tarafsız ve bağımsız olmamıştı. Şundan emin olun ki, şimdiye kadar herhangi bir kararımızla ilgili en ufak bir telkin, telefon, uyarı almadım, almadık. CHP, Adalet Kurultayı’ndan sonra yayınladığı bildirgeyle ne yapmaya çalışıyor? Aslında ben biliyorum. Tek başlarına güçlü siyaset yapamadıkları için eskiden onların imdadına yargı yetişiyordu. Şimdi artık yargı bunu yapmıyor. O nedenle rahatsızlar”

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
inanmayın lan
inanmayın lan - 3 yıl Önce

TE,TE ben mi yalan söylüyorum;yoksa ben mi yalancıyım.

SIRADAKİ HABER