'Dalganın en büyüğünü sona saklamışlar'

Fethiye Çetin, "Biten bir komedi dosyasıdır" dedi…

'Dalganın en büyüğünü sona saklamışlar'

Dink davasındaki kararı değerlendiren avukat Fethiye Çetin, "Dalganın en büyüğünü en sona saklamışlar. Meğer Hrant Dink üç-beş kendini bilmez tarafından öldürülmüş. Biten bir komedi dosyasıdır" dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 5 yıl önce 19 Ocak'ta öldürülmesiyle ilgili davada Yasin Hayal'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, Erhan Tuncel beraat etti.

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin mahkemenin kararı sonrası açıklama yaptı.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.



Çetin şunları söyledi: "Arat Dink 'bizimle dalga geçtiler' demişti. Dalganın en büyüğünü en sona saklamışlar. Meğer Hrant Dink üç-beş kendini bilmez tarafından öldürülmüş. Burada örgüt yokmuş. Bu kadarını beklemiyorduk. Bu karar yerleşik bir geleneğin bozulmadığı anlamına geliyor. Nedir bu gelenek? Devletin siyasi cinayetler geleneği, devletin bir kısım vatandaşını düşmanlaştırma geleneği devam ediyor. Bu kararı bir kez daha tescil ettiler. Bu devletin katil, halkını bombalayan, imhacı, suikastçı, kundakçı gibi sıfatlarla yan yana anılmasından çok rahatsız olanlar devleti bundan arındırmak için hiçbir çaba sarf etmediler. Fırsatı da ellerinin tersiyle ittiler. Bu gelenekle arınmak, yüzleşmek cinayetlere asla diyebilmek için bu dava eşsiz bir fırsattı. Ama onlar kullanmak istemediler.

Daha düne kadar devletin ötekisi ve hedefi olanlar, yani bugünün egemenleri, kendilerini ötekileştiren gelenekle ittifak kurmuş görünüyorlar. Bu ittifakları geçicidir. Bu gelenek önce geçici müttefiklerini yiyerek yoluna devam etmiştir. Bugün bu kararla ilk safha kapandı. Ama bu dava bitmedi. Biten bir komedi dosyasıdır. Bizim için dava yeni başlıyor. Gideceğimiz pek çok yol var. Bunların her birini büyük bir kararlılıkla kullanacağız."

KAYA: BURADA BİTİRMEYECEĞİZ
Daha sonra konuşan merhum Sanatçı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya "Biz bu davayı burada bitirmeyeceğiz. Bu ülke, bu hukuk sistemiyle devam edemeyecek. Şimdi biz kardeşimizin vurulduğu yere yürüyoruz" diyerek Şişli’deki Agos gazetesine yapılan yürüyüşü başlattı.

EŞİ SESSİZ KALDI
Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ise kararla ilgili bir yorum yapmadı.


Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2012, 17:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER