Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu: 14 bin eser yakalandı

12 ilde eş zamanlı tarihi eser kaçakçılığı operasyonu düzenlendi

Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu: 14 bin eser yakalandı

İstanbul merkezli 12 ilde tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon gerçekleştirildi. Afyonkarahisar, Antalya, Muğla, Kırklareli, Gaziantep, Bartın, Niğde, Nevşehir, Bursa, Aksaray ve Konya’da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 14 bin tarihi eser yakalandı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin tarihi eser kaçakçılığına yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda bir şebekeyi belirledi. Daha önce Kapalıçarşı’da dükkanı bulunan Fuat A.’nın yönettiği iddia edilen şebekenin tarihi eserleri yurtdışına sattığı tespit edildi.

6 AY TAKİP EDİLDİLER

Polis ekiplerinin yaptığı 6 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda 41 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Aralarında emekli emniyet müdürü, emekli albay, fizikçi, arkeolog, sanat danışmanı, havalimanı yer hizmetleri şirketi yöneticisinin de bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda Osmanlı, Roma, Bizans, İslam dönemi, Grek ve Helenistik dönemlerine ait yaklaşık 14 bin parça tarihi eser, 6 define arama dedektörü, ruhsatsız tabanca ve tüfek, 276 bin lira, 450 bin euro, 33 bin 300 Amerikan doları, 26 gram uyuşturucu madde, 2 uyuşturucu hap, 1 gram kokain bulundu.

Gözaltına alınan 27 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 6’sı savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 21’i tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 8 kişi çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, 4 kişi de kelepçe takılarak ev hapsi ile cezalandırıldı. 9 şüpheli ise yurtdışı çıkış yasağı konularak adli kontrolle serbest bırakıldı.

Tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, İslam Eserleri Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Askeri Müze müdürlüklerine incelenmesi için gönderilecek. 

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER