Cumhuriyet çizeri Musa Kart’a 301 soruşturması

Cumhurbaşkanlığı’nın şikâyeti üzerine Musa Kart hakkında 301. maddeden soruşturma başlatıldı

Cumhuriyet çizeri Musa Kart’a 301 soruşturması

Cumhuriyet’in çizeri Musa Kart’a da bir karikatürü nedeniyle 301’inci maddeden soruşturma açıldı.

Canan Coşkun’un Cumhuriyet’teki haberine göre, 8 Aralık 2015 tarihli karikatür nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada Kart’ın Türk Ceza Kanunu’nun ‘301’inci madde‘sinde yer alan ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama‘ ve Erdoğan’a iftira suçundan yargılanması talep edildi.

Sert iktidar eleştirileriyle bilinen Musa Kart’ın, Dündar ve Gül için Silivri’de uçurtma uçurulduğunu hatırlattığı 8 Aralık 2015 tarihli karikatürü şöyleydi:

Soruşturma kararını değerlendiren Kart, karikatüründe ‘yargının bir kısmının, medyanın bir kısmı gibi Saray’dan yönlendirildiğini‘ anlatmaya çalıştığını söyledi.

Kart, şöyle konuştu: “Size diktatör denilmesini istemiyorsanız her iddiayı ceza tehdidiyle karşılamamanız gerekir. Demokrasilerde iddiaya, karşı iddiayla yanıt verilir. Bu karikatür, sevgili kardeşlerim Can ve Erdem’le dayanışma amacıyla çizildi. Yapılmak istenen dayanışma sergileyenlere gözdağı vermek ise boşuna gayret diyorum!”

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 09:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER