Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinde uçuş yasak

Hava koşulları kötü dahi olsa Ak Saray üzerinde uçakların 5500 feet altına inmesine izin verilmiyor

Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinde uçuş yasak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan AK Saray üzerinden uçak geçişlerine izin verilmediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker “Saray’da uçak korkusu” başlıklı yazısında, “Cumhurbaşkanlığı makamı, hassasiyeti dolayısıyla, yüksek güvenlik gerektirir. Ve bu hassasiyet nedeniyle, genel bir prensip olarak, çok özel koşullar altında korunma ihtiyacı da bir noktaya kadar makul karşılanmalı” ifadelerini kullandı. Toker yazısında şunları dile getirdi:

“O yüzden, şimdi size ‘İnşaatı başladığından bu yana gündemden düşmeyen Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinde uçuş kısıtlaması olduğunu biliyor muydunuz’ diye sorsam, bilmeseniz bile ‘Olabilir’ cevabını verebilirsiniz. Ama hava koşulları kötü ise, Saray’ın üzerinden geçen uçak, ana muhalefet partisi liderini taşıyorsa ve üstelik bu iki durum bir arada bile olsa sonuç değişmiyormuş desem değerlendirmeniz ne olur?

Tanık olduk öğrendik:

Meğer, Saray üzerindeki hava sahasında irtifa, 5500 feet’in (1676 metre) altına inemiyormuş.

Meğer hava koşulları elverişli olmasa bile, uçak alçalmak istediğinde, kule ‘Malum yer’ diyerek izin vermiyormuş.

‘Malum yer’ üzerine, havacıları uçuş ve yer güvenliğini etkileyecek önemli durumlardan haber etmek için yayımlanan bildiri (notice to airmen) anlamına gelen NOTAM konulmuş.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kayseri ve Nevşehir mitinglerini, genel merkezden gelen davet üzerine, Ankara uçuşundan başlayarak izledik. (THK Gökçen Havacılık’tan kiralanan uçak ile yarım saat süren Ankara-Kayseri seyahatindeki kısa sohbetimizdeki değerlendirmeleri bir önceki yazıda paylaşmıştık.)

İki miting tamamlanıp dönüş vakti geldiğinde, Kayseri’de yoğun bir yağış vardı. Havaalanında uçağa binerken geçen bir-iki dakika, sırılsıklam etmeye yetti de arttı bile.

Teker Etimesgut havaalanı pistine değdiğinde, kaptan pilot Kılıçdaroğlu’na bilgi verirken duyduk ki, kuleden Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinde alçalmaya izin çıkmamış. Pilotun, ‘Hava şartları çok kötü’ uyarısına rağmen, kule, Kılıçdaroğlu’yla birlikte bulunduğumuz uçağın, ‘Malum yerdesiniz’ diyerek 5500 feet’in altına inmesine izin vermemiş. Pilot, ‘Anlamadım. Malum yer neresi’ diye sormuş ancak açık bir yanıt alamamış. ‘Malum yer işte’ diye bir karşılık gelmiş. Ve iniş, Esenboğa’nın Etimesgut’a yönlendirmesi üzerine gerçekleşebilmiş.

Kılıçdaroğlu, kaptan pilotun verdiği bu bilgiyi, yorum yapmadan dinledi…

Sivil havacılık kurallarının, insan yaşamını esas alan ne kadar sıkı ve ayrıntılı kuralları olduğu herkesçe malum. Fakat, Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinde diye, içinde ana muhalefet lideri olduğu bilinerek, olumsuz hava koşullarında bir uçağa alçalma izni vermemek, sadece ‘korku’ eşiğinin geldiği noktayı göstermiyor. Bu katı yasağın, riskli sonuçlar doğurabileceğini öngörmek gerekiyor.

Belli ki o gün Kılıçdaroğlu şanslı günündeymiş…”

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 14:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER