Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet hakkında “İnsanlığa Karşı Suç” duyurusu

10 ilde yaklaşık 1000 avukat suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet hakkında “İnsanlığa Karşı Suç” duyurusu

10 ilde yaklaşık 1000 avukat Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, hükümet üyeleri ve bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulundular.

İstanbul Adalet Sarayı'nda biraraya gelen Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, ÇHD, Demokrat Avukatlar, ÖHD üyesi avukatlar, sokağa çıkma yasaklarıyla Kürt halkına zulüm yapıldığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, hükümet üyeleri ve bürokratların “İnsanlığa Karşı Suç” işledikleri gerekçesiyle yargılanmalarını istediler.

Suç duyurusu dilekçelerini savcılığa verecek avukatlar adına basın açıklaması yapan Sinan Zincir, "Bugün burada Sur'da, Silopi'de, Cizre'de, Nusaybin'de Kürt halkına karşı işlenen insanlığa karşı suçların sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmak için toplandık" dedi.

Avukat Zincir, "Biliyorsunuz Kürdistan kentlerinde sokağa çıkma yasakları adı altında Kürt halkına karşı bir soykırım uygulanıyor, katliam uygulanıyor. Bu katliamın sorumluları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, asker, sivil, tüm bürokratlar ve tüm hükümet yetkilileri hakkında, MİT hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

İnsanlığa karşı suçun ve Anayasa’yı ihlal suçunun bizzat uygulayıcıları olanların yargı önüne çıkartılmalarının talep edildiği 50 sayfalık kapsamlı dilekçede, "Temmuz 2015'ten bu yana sivil kurumların verilerine göre ağırlıkla Kürt yurttaşların yaşadığı 7 kentin 20 ilçesinde, onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 56 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiği; bu yerleşim merkezlerinde yoğun, yaygın ve ağır hak ihlalleri yaşandığı belirlenmiştir. Anayasal bir yetkisi olmadığı halde valiler ve kaymakamlar tarafından toplamda 364 günü bulan ve çoğu kez kesintisiz uygulanan sokağa çıkma yasakları süresinde sadece Sur, Cizre ve Silopi'de en az 180 sivilin yaşamını kaybettiği tespit edilmiştir. Bu ağır ihlaller hakkında herhangi bir soruşturma yapılmamaktadır. Bu nedenle, yargının görevini yerine getirmesi için iş bu suç ihbarı dilekçesini hazırlamış bulunuyoruz" denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 20:40
YORUM EKLE