Cumartesi Anneleri gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Tolga Ceylan'ı sordu

Aile davayı AİHM'e taşıdı

Cumartesi Anneleri gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Tolga Ceylan'ı sordu

Cumartesi Anneleri, 490. buluşmalarında 10 yıl önce kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, 7 Ağustos 2004′te tatil yapmak amacı ile Kırklareli’nin İğneada ilçesine giden ve annesi ile 10 Ağustos’ta telefondan konuştuktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan üniversite öğrencisi Tolga Baykal Ceylan için bir araya geldi.

Tolga Baykal Ceylan’ın ailesinin avukatı Eren Keskin, "Muhalifine tahammül edemeyen zihniyet devam ediyor. Tolga bu devletin kabul ettiği dinin dışında olan Hıristiyanlığı seçti. Bu başlı başına bir neden olabilir. Biz soruşturmanın adil yapılmadığı ve uzun sürdüğü gerekçesi ile AİHM’e başvurduk. AİHM bizi haklı buldu, ancak Türkiye halen bu gerçeği kabul etmiş değil” dedi.

Anne Kadriye Baykal Ceylan, oğlunun kaybedilmesinin ardından on yıl boyunca yaşadıklarını anlattı.

“Deliller karartılıyor. Neden delilleri karartmalarına izin veriyorsunuz? Neden oğlumun eşyalarını bana verdiler de size vermediler?" diye soran Ceylan şunları söyledi:

"Neden bunu sorgulamadınız? Oğlumum eşyaları bir kanıt değil mi? Belki olaya ilişkin bir ipucu var, neden incelemediniz? Neden olayın peşinden gitmiyorsunuz? Olaydaki çelişkileri neden görmüyorsunuz? Neden halen daha bir iddianame hazırlanmadı? Bu ülkede insan kaybetmek 1914′ten beri bir devlet politikası. Bu politikayı uygulayanlar zaman zaman ortaya çıkıp yine yakınlarımızı kaybediyorlar. Benim oğlum da kendisine dayatılan Sunni Müslüman kimliğine karşı çıkarak Hıristiyanlığı seçtiği için devlet tarafından kaybedildi.”

Cumartesi Anneleri’nden Sevil Ateş, Ceylan’ın dosyasındaki soru işaretlerinin 10 yıldır açığa kavuşturulmadığını ifade ederek, "Tolga Baykal Ceylan’a ne oldu?" diye sordu.

İç hukuktan sonuç alınamaması üzerine ailenin 2012 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuru kabul edildi fakat henüz sonuçlanmadı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2014, 17:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadriye Ceylan
Kadriye Ceylan - 4 yıl Önce

çok önemli̇
i̇lgi̇lenen arkadaşlarin ve kamuoyunun bi̇lgi̇si̇ne
i̇hd açıklama metninde çok önemli bir yanlışlık yapılmış. konunun hassasiyeti ve gerçekliği açısından özellikle konuyla ilgilenen arkadaşların bilmesi gerekir diye doğrusunu buraya yazıyorum.
i̇hd 16.08.2014 tarihinde tolga'nın 10. kaybedilme yıldönümünde galatasarayda yapmış olduğumuz etkinlikte ki açıklama metninde ahi̇m başvurumun 2012 tarihli olduğunu belirtmişse de bu tarih yanlıştır.
ahi̇m başvurum i̇hd nin açıklama metninde yazılan tarih değildir. benim ahi̇m başvurum 06 nisan 2010 tarihlidir. europan court of human rights (ahi̇m) 'den gelen 13 ağustos 2010 tarihli ilk cevabi yazıda başvurumun alındığı ve 22261/10 no ile takip edileceği tarafıma bildirilmiştir. mahkeme hala devam etmektedir. yani hükümet bizimle görüşmeyi bu başvuruyu yaptıktan 1 sene sonra kabul etti.
tolga'yı kaybedenler bu yanlışlıklardan faydalanarak yalan ve gerçekdışı bilgilerin yayılmasına sebep oluyorlar. buna mahal vermemek için düzeltme g