Çoklu baro teklifinin 12 maddesi komisyonda kabul edildi

“Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde aynı büroda birlikte çalışma ve avukatlık ortaklığı kurma için aynı baroya kayıtlı olma şartı aranmayacaktır”

Çoklu baro teklifinin 12 maddesi komisyonda kabul edildi

AKP ve MHP’nin baroların yapısını değiştirmeyi hedeflediği çoklu baro teklifinin Meclis Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri devam ediyor.

Teklifin 12 maddesi komisyonda kabul edilirken, muhalefet tarafından verilen değişiklik önergeleri ise reddedildi. Teklife dair değerlendirmelerde bulunan muhalefet ise itirazlarını dile getirmeye devam ediyor.

HDP Iğdır Milletvekili Habib Eksik, pandemi sürecinde böyle bir teklifin getirilmesinin Aziz Nesin fıkra kitabına konu olacak bir durum olduğunu söyledi.

Eksik, “Bugün Türkiye halklarına, coğrafyamızdaki insanlara bu kanun teklifi ne getirecektir, iktidar bununla halkın hangi sorununu çözecektir? Hiçbirini. Yapacağı tek şey -ben size söyleyeyim- kendi bekasını devam ettirmek için küçücük ortaklarını tatmin etmek, memnun etmek, tekrar başkanlığa getirmek için hamle gerçekleştirmektir ve bunu yaparken de Türkiye’nin barolarının hemen hemen yüzde 98’ini karşısına almıştır; bu da tarihe bir utanç olarak geçmiştir” dedi.

‘İNSANLARI NEFESSİZ BIRAKIYORSUNUZ’

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise, “Zalimlerin zulmü karanlık bir kuyudur ve bu ülkeyi karanlık kuyuya atıyor, insanları nefessiz bırakıyorsunuz. Baro yasa teklifinde bir ezber bozulabilir, bizim hâlâ bu şansa sahip olduğumuzu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi dışarıda şu an bu konuşmaları dinleyen baro başkanlarının sesini duymalı ve bu yasa teklifinin Genel Kurula gelmemesi için hepimizin bir ortak çabası olması gerektiğini düşünüyorum. Ama bunun siyasi bir hesaplaşma ve siyaseten bir tutum alma olduğunu sanıyorum ki bilmeyen yok. Burada mesele ne avukatların sorununu çözmek, ne gerçekten mesleki bir yapılanma konusunda eksiklikleri gidermek, ne de burada baroyu, baronun koşullarını daha iyi bir hâle getirmek değil. Bugün, hani şu teklifi gerçekten yapmak istiyoruz size: Bütün avukatların önüne sandık konsun ve baro yasasıyla ilgili yapılacak bu değişikliğe kim ‘Evet.’ diyor, kim ‘Hayır.’ diyor ve ondan sonra bu Komisyon çalışmalarına devam etsin. Şayet siz gerçekten söylediklerinizde, iddialarınızda haklı olduğunuzu düşünüyorsanız bu cesaretle mini bir referandum yapılsın bu konuda ama siz de adınız gibi biliyorsunuz ki bununla ilgili yaklaşık yüzde 70 oranında belki daha fazla bu yasaya avukatlar ‘Hayır’ diyecek” şeklinde konuştu.

‘FETÖ PROJESİ’

CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil, teklifin “FETÖ” projesi olduğunu belirterek, “Bunu deyince sinirleniyorsunuz, sinirlenmeyin, şunu demiyoruz “FETÖ yazdı, bunu size verdi, siz getirdiniz.” demiyoruz. Bu 2013 yılında FETÖ tarafından dile getirilmiş, barolar tarafından tepki çekmiş bir uygulamadır. Çoklu baro projesinden bahsediyorum” dedi.

‘HUKUK DİYE PUTTAN HELVALAR YAPMIŞSINIZ’

Daha sonra konuşan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, şöyle konuştu:

Baroya bir atama yapamıyorsunuz. Ya bu kadar eziyet ettirmeyin bize diyelim ki: Cumhurbaşkanı Erdoğan baro başkanını seçer, kapatalım dükkanı gidelim en son geleceğiniz nokta da bu. Şöyle söylüyorum, hukuku işinize geldiği gibi değiştiriyorsunuz, işinize geldiği gibi uyguluyorsunuz. Temsilde demokrasi diyorsunuz, bu yaptığınız şuna benziyor. Mesela 100 bine üç vekil vermek bir şehirde, 1 milyonu da bir vekille temsil ettirmek yaptığınız bu. Hak mı, hukuk mu, vicdan mı, bunu mu düşünüyorsunuz? Ben sadece şunu düşünüyorum, iktidar devamlılığını nasıl sağlar. İktidar nasıl devam ederse etsin de hukukun önemi yok. Hukuk diye puttan helvalar yapmışsınız, acıktıkça da yiyorsunuz.”

Komisyonda kabul edilen maddeler ise şöyle:

* Kabul edilen maddelere göre, belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.

 * Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

 * Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek.

 * Aynı ilde birden fazla baro bulunması halinde staj başvurusunda ibraz edilmesi gereken tanıtma kağıdı, staj yapılan baroya kayıtlı iki avukat tarafından düzenlenecek.

 * Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde bir avukatın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemler, kayıtlı olunan baro tarafından yerine getirilecek. Bir avukatın ölümü, meslekten veya işten çıkarılması, işten yasaklanması, geçici olarak iş yapamaz duruma gelmesi hallerinde, avukatın kayıtlı olduğu baro başkanı, ilgililerin yazılı istemi üzerine veya iş sahiplerinin yazılı muvafakatini almak şartıyla, işleri geçici olarak takip etmek ve yürütmek için kendi barosuna kayıtlı bir avukatı görevlendirecek, dosyaları kendisine devir ve teslim edecek.

*Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde aynı büroda birlikte çalışma ve avukatlık ortaklığı kurma için aynı baroya kayıtlı olma şartı aranmayacaktır.

*Düzenlemeyle, avukatların mahkemelere Türkiye Barolar Birliği tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkacağı, kılık ve kıyafet konusunda başkaca bir zorunluluk getirilemeyeceği hükme bağlanarak keyfi uygulamaların önlenmesi amaçlanmaktadır.

*Belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilmesine imkân tanındığından, maddede bu yeni durum için uyum düzenlemesi yapılmaktadır. Buna göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde adalet dairelerinde barolara ayrılacak yer, Türkiye Barolar Birliğine tahsis edilecek ve Birlik bu yeri, kayıtlı avukat sayısını dikkate almak suretiyle barolara tahsis edecektir.

*Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde avukatların bürolarında ve konutlarında yapılacak arama, hakkında soruşturma yürütülen avukatın kayıtlı olduğu baro temsilcisinin katılımıyla yapılacaktır.

*Denetleme ve şikâyetle ilgili meselelerde avukatın bilgi vermek zorunda olduğu baro, kayıtlı olunan baro olarak netleştirilmektedir. 

*Mesleğe yeni başlayan avukatların baro keseneği, beş yıl süreyle yarı oranında alınacaktır.

*Ayın ilde birden fazla baro kurulabilmesine imkân tanıyan sisteme uyum düzenlemesi yapılmaktadır. Buna göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde avukat o ilde bulunan herhangi bir baronun levhasına kayıt olacaktır.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 17:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER