'Çoklu baro' düzenlemesine karşı İzmir Barosu'ndan oturma eylemi

İzmir Barosu, Mecliste görüşmeleri devam eden "çoklu baro" düzenlemesine karşı oturma eylemi yaptı

'Çoklu baro' düzenlemesine karşı İzmir Barosu'ndan oturma eylemi

İzmir Barosu, "çoklu baro"nun önünü açan ve Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden yasa teklifine karşı oturma eylemi yaptı.

Evrensel’den Eylem Aktaş’ın haberine göre, Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirile oturma eylemine İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verdi.

Eylemde “Savunma susmadı susmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atan kitle "çoklu baro" sistemini protesto etti.

‘BAROLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Oturma eyleminde kısa bir konuşma yapan İzmir Baro Başkanı Avukat Özkan Yücel, “AKP iktidarı baroları bölüp parçalamak, 'Ak baroları' yaratmak için yola çıktı. Buna karşı barolarımızı savunmaya devam ediyoruz. Bizi marjinalleştirmekle suçluyorlar. Bundan anladığınız bu ülkenin bütün doğasına sahip çıkmaksa, çocuk istismarına hayır demekse, kadın cinayetleri son bulsun, İstanbul sözleşmesi uygulansın demekse, kayyum uygulamalarınız yerin dibine batsın demekse, demokrasi için sandıkları korumaksa emin olabilirsiniz hem İzmir Barosu hem de ülkenin tüm baroları marjinalleşmeye devam edecek. Çünkü baro olmak budur” dedi.

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ’

"Kulağınıza küpe olsun diye söylüyorum; bu ülkede insan haklarına sahip çıkan, demokrasiye, hukuk devletine, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan barolar var olmaya devam edecek” diye sözlerini sürdüren Yücel, özgür ve demokratik bir ülke mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 23:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER