'Çocuklarımızın cansız bedenlerine bile tahammül etmedi bu devlet!'

Nurcan Baysal: Cizre’de 3 gündür devam eden sokağa çıkma yasağının bilançosu korkunç

'Çocuklarımızın cansız bedenlerine bile tahammül etmedi bu devlet!'

T24 yazarı Nurcan Baysal sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre'de katledilen siviller için devleti sert bir dille eleştirdi. Baysal, zırhlı bir araçtan açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 10 yaşındaki Cemile Cizir Çağırga'nın cesedinin saatlerce buzlukta bekletilmesiyle ile ilgili, “Çocuklarımızın cansız bedenlerine bile tahammül etmedi bu devlet! Ya ortada beden bırakmadı, ya da bir avuç kemik bıraktı!” dedi.

Nurcan Baysal’ın T24’te “Cemile, 10 yaşında, ölü, bir buzlukta…” başlığıyla (8 Eylül 2015) yayınlanan yazısı şöyle:

Cizre’de 3 gündür devam eden sokağa çıkma yasağının bilançosu korkunç. Şuan için 5’i çocuk 7 vatandaş devlet güçlerince katledilmiş durumda. 4 Eylülden beri Cizre’ye girmeye çalışan HDP milletvekillerinin çabalarını özgür medyadan izleme olanağımız oldu. Barikatları aşamayan milletvekilleri yürüyerek ilçeye ulaşmaya çalıştılar. Uzun uğraşlardan sonra ilçeye girebilen HDP milletvekilleri elektriğin ve suyun olmadığını, kamu kurumlarının kapalı olduğunu, yaralıların hastaneye götürülemediğini, Cizre devlet hastanesinin boşaltılmış olduğunu, yoğun bakımdaki hastaların öylece bırakıldığını, eczane ve fırınların dahi ilçede kapatıldığını, Kaymakamlık binasının asker polis üssüne dönüştürüldüğünü, Kaymakamın yerinde olmadığını belirttiler.

Sokağa çıkma yasağının hemen ardından sosyal medyaya Cizre’de katledilen sivillerin resimleri düşmeye başladı. Önce 19 yaşındaki Sait Çağdavul’un öldürüldüğü bilgisi geldi. Said kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Daha sonra sadece 35 günlük bebek olan Muhammed Tahir Yaramış’ın rahatsızlandığını ve polisin hastaneye gitmesine izin vermediği için küçük Muhammed’in öldüğünü öğrendik. Sosyal medyaya düşen bir sonraki resimde ise 19 yaşındaki Said ve 35 günlük Muhammed bebeğin ölü bedenleri bir teneşir taşında yan yana yatmaktaydılar. Devlet ölülerini gömmek için bile Cizrelilerin dışarı çıkmasına izin vermiyor, Said ve Muhammed’in bedenleri bekletiliyordu.

Hemen birkaç saat sonra Cudi mahallesinde tepelere yerleştirilen zırhlı araçlardan gelen ateş sonucu 10 yaşındaki Cemile Çağırga hayatını kaybetti. Cemile evinde yakalanmıştı devletin kurşunlarına. Ailenin yaşadığı evin dış cephesinde uçaksavar, doçka mermisine benzer büyüklükte delikler açılmıştı. Evden çekilen resimde Cemile’nin cansız bedeni bir battaniyenin üzerinde bekletiliyor, annesi başında ağıt yakıyordu. Polis ablukası nedeniyle Cemile’nin cenazesi evden çıkartılamıyordu. Kızının yanı başındaki acılı baba Ramazan Çağırca’nın 1992 yılında da evine top mermisi isabet etmesi sonucu ailesinden 7 kişiyi kaybettiğini öğreniyoruz. 23 yıl sonra şimdi de küçük kızı Cemile aynı kaderi paylaşıyor.

Sosyal medyaya düşen bir sonraki resimde, Cizre’nin 40 derece sıcağında kokmasın diye annesinin biricik yavrusunun cansız bedenine buzlar sürdüğünü görüyoruz. Cemile’nin annesi daha bir gün önce kokusunu içine çektiği evladının cansız bedenini bir yandan öpüyor, bir yandan buzla ovalıyor. Daha sonra gelen resim Cemile’nin cansız bedeninin buzluktaki görüntüsü... Devlet cenazenin kaldırılmasına izin vermediği için, Cemile’nin bedeni bir buzlukta bekletiliyor.

Çocuklarımızın cansız bedenlerine bile tahammül etmedi bu devlet! Ya ortada beden bırakmadı, ya da bir avuç kemik bıraktı!
Şimdi 90’lardan onca yıl sonra devlet yine Kürtlerin ölüsüne zulmediyor! Aylardır sınırlarda bekletilen Kürt gençlerin bedenlerinden sonra, şimdi de kendi evimizde kendi toprağımızda kendi yuvamızda bile sevdiklerimizi gömemiyoruz.
Devletin Kürtlere yaptığı zulmü anlamanız için, Cizre’de, Şırnak’ta, Dersim’de, Nusaybin’de ne yaşandığını anlamanız için, bu tek kare resme bakmanız yeterli!

Cemile, 10 yaşında, ölü, bir buzlukta…

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 00:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat varli
Murat varli - 5 yıl Önce

Bu kadar yalanı uretmenizin gayesi sadece bu vatanı bolmek insanları birbirine dusman etmektir doğru er yada geç ortaya çıkar o çocukları kimin vurduğu kiydifi eryada geç ortaya çıkacak ama siz yine yalanlara sarılacak yalanlarla yaşayacaksınız eğer gercekten demokrasi insan hakları insan sevgisi sizde olsa dosdoğru olursunuz düşman lık bile doğru yapılır ama sizden beklemiyordu çünkü siz ırkçılık yapılıyor diye ırkçılık yapanlarsiniz kürt kardeşlerimize asıl zulmü sizler yapıyor sunuz yaptıklarınız izahı yoktur ve halen utanmadan o güzel yürekli kurt kardeşlerimizin kandırmaya kendi pis emellerini alet etmeye çalışıyorsunuz elinize hangi fırsat geçerse onu insanı duygular DAN uzak vicdansız ve insafsızca kullanmak tan vaz gecmiyorsun uz şunu unutuyorsunuz elbet orada yaşananlar gerçekler ortaya çıkacak siz yine yalanlarinizla başbaşa kalacaksınız

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

dogru habercilik iyi tesekkürler kürdlere sömürge muamelesinden bile daha beter davraniliyo bu kacinci can kaybi akan kan su deyil

selim
selim - 5 yıl Önce

size sadece şunu diyorum, daha dün 13 yaşında dediğiniz kişiyi şimdi niye 10 yaşına getirdiniz. maksadınız bu kişinin yaşı üzerinden algı yönetmek mi? madem 13 yaşındaki çocuk benim 12 yaşındaki çocuk akrabamı pkk niye dağda silah altında tutuyor.

meltem
meltem - 5 yıl Önce

hakliniz olmustur ama bizim polisimiz askerimiz karsidan bi pislik olmadikca karsiya saldirmaz her turlu pisligi yaptiginizdada yapmadilar cunku ama artik yetti siz cocuklarinin yanlarininda hamile eslerinin yanlarinda babalari esleri katlettiniz polisimizi askerimizi sehit ettiniz sizin kopekler dagda ne aile biliyo ne cocuk yok cunku ama buzim aslanlarimiz asikti,babaydi,eşti,evlenecekti davetiyesi hazirdi,nişanlanacakti bohcasi hazirdi, evlatti annesi sevenleri vardi.Ama sizin kopekler o kadar pislik ki kendi yaptigi vahseti bile aninda ve sonrasinda cekip yayinliyorsunuz o bebek o gencler icin basiniz sagolsun ama taskinliklariniz yuzunden bu olmak zorundaydi.Kucucuk cocuklari askere polise tas attirmaya gonderdiniz onlara vahseti ogrettiniz ben anneyim kucucuk bebekleriniz ve cocuklariniz ve kanı bozuk olmayan evlerine kapanmak zorunda kalmis tum anneleriniz icin elbet uzuldum ama geriniz zerre kadar umrumda degilsinizzz cunku pislik icinde olan o kopeklerinize yardim ve yataklik ediyorsunuz sizde onlardansiniz bizi herkes basta ALLAH biliyor bunun daha öbür tarafida var 2 kere yanacaksiniz sizi koruyup kollayanlara bole davranmaya devam ederseniz.

Vatan Sağolsun
Vatan Sağolsun - 5 yıl Önce

Serefsizler yakıp yıkarken devlet yok bide hastane arayın sizin varya Allahın bir yudum suyunu bile vermicen

emine
emine - 5 yıl Önce

hdp nasıl yıruyereknulasmos bizim asmeriniz pılisimiz hemşiremiz doktorunuz zırhlı araclarla gecemiyo... Size durup dururken mi silah atıldı durup durukenmi hizmet verilmedi kapatıldı hwryer ...bide hala haklı goruyorlar kendilerini yuzsuzler

Yunus
Yunus - 5 yıl Önce

Sizin bu gerikafalılığınız yüzünden olan biteni görmüyorsunuz hatta görmek istemiyorsunuz lan size bu kürt halkı ne yaptı şehitlerimizi bile sırtları da merkeze getirdi körsünüz gerçi sizler ne cidden kalmış ne gurur sen öbürü diğeri yani sizler gibileri yüzünden ortalık daha çok karışıyor siz ki savaş isteyen mahluklarsınız barış kardeşlik varken nedir bu hor görmeniz kürt halkı bunları hak etmiyor ve susuluyorsa kimse sanmasın ki korkudan kan dursun kardeşlik olsun diye.. Uyanın artık uyananın kimsenin oyununa gelmeyin kuklası olmayın

SIRADAKİ HABER