Çocuk tutuklular '12 Eylül tarzı işkence'ye karşı açlık grevinde

Sincan Çocuk Cezaevi'ndeki 2 çocuk mahpus, 19 Nisan'dan bu yana açlık grevinde...

Çocuk tutuklular '12 Eylül tarzı işkence'ye karşı açlık grevinde

Sincan Çocuk Cezaevi’nde tutulan 2 çocuk tutukluya, '12 Eylül işkenceleri' yapılıyor. Zorla askeri nizamda sayım dayatmasında bulunan cezaevi görevlilerinin “Allah kurtarsın dediğimizde amin diyeceksiniz. Bize tabisiniz. Dediklerimizi harfiyen yapmazsanız adlilerin arasına atarız, hücreye atarız sizi. Yumuşak odada dayak yersiniz” tehditlerine karşı 2 çocuk tutuklu, 19 Nisan’dan bu yana açlık grevi eylemi gerçekleştiriyor.

Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nin ardından bir süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi yapıldığı haberi de Sincan Çocuk Cezaevi’nden geldi.

Hüsnü Elçik ve Ozan Bektaş adlı çocuk tutuklular 12 Eylül’ü aratmayan uygulamalara karşı açlık grevine başladı.

ANF'nin haberine göre, 19 Nisan’dan bu yana açlık grevinde olan çocuklara dayatılanlar psikolojik işkenceyle de sınırlı değil.

TUHAD-FED Ankara Temsilciliği’nden alınan bilgilere göre, çocuk tutuklular, 9 gündür açlık grevinde. Kendileriyle görüşen avukatlara bilgi veren Elçik ve Bektaş’ın, açlık grevi ile grevden önce yaşadıkları sorunlarla ilgili avukatlarına ve çeşitli kurumlara dilekçe, mektup ve faks gönderdikleri öğrenildi.

ELÇİK, YAŞANANLARI BABASINA TELEFONDA BİLDİRDİ

Çocuk tutukluların yazışmalarının hiçbirinin muhataplarına iletilmediği kaydedilirken, yaşananları Elçik'in, babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde anlattığı bildirildi. Bunun üzerine ailenin haber vermesi üzerine avukatlar cezaevine giderek, çocuk tutuklularla görüştü. Özellikle savcılığa gönderilen dilekçelerin dahi görevlilerce ya alınmadığı ya da gerekli yerlere iletilmezken, çocuk tutukluların cezaevi idaresi ile son dönemlerde yaşadıkları arasında görevlilerin tehdit ve keyfi davranışlarla Elçik ve Bektaş üzerinde ciddi baskı kurdukları ifade edildi.

ASKERİ NİZAM, TEHDİT ÜSTÜNE TEHDİT,...

Çocuklar, avukatlara verdikleri bilgide özellikle günde 3 defa askeri düzenle bahçeye kabaca çıkarılmak suretiyle askeri nizamla sayım dayatmasında bulunulduğunu, kabul etmediklerini belirterek, bununla ilgili cezaevi görevlileriyle yaptıkları görüşmede kaldıkları odada normal sayım alınması talebinde bulunduklarını bildirdi. Cezaevi görevlilerinin “Biz size istediğimiz gibi davranırız. Siz bize mahkumsunuz. Dediğimiz her şeyi harfi harfine yapmak durumundasınız, yoksa adlilerin içine atarız, hücreye atarız. Yumuşak odada dayak yersiniz” şeklinde Elçik ve Bektaş’ı tehdit ettiği kaydedildi.

‘ALLAH KURTARSIN DEDİĞİMİZDE AMİN DİYECEKSİNİZ’ BASKISI

Özellikle son 2 ayda görevlilerce zorla itilip kakılarak bahçeye sayım için çıkartıldıklarını, bunun normal sayım olmadığını avukatlara ileten çocuk tutuklular, yine sayım sonunda görevlilerin yüksek sesle “Allah kurtarsın” diye tekmillerine karşılık “amin” diye cevap vermeleri için kendilerine aşırı baskı yapıldığını belirtti.

Elçik, bahçeye çıkmadan sayım istediği için kendisine herhangi bir karar gösterilmeden 5 gün hücrede tutulduğunu aktararak, sorunlarından bir diğerin ise gün içinde özel odalarını kullanmalarının engellenmesi ve sürekli bir biçimde (sabah 08.00’den gece 00.00’a kadar) ortak alan denilen kameralı yerde tutulma zorunluluğu olduğunu, bunun da ayrı bir baskı aracı olduğunu iletti.

İKİ GÜNDÜR RAHATSIZLAR

Görevlilerin gece yarısı saat 02.00 sularında pençelerin olduğu alanda top oynayarak tutuklu tüm çocukları rahatsız ettiklerini de aktaran çocuklar, bu şekilde gece uyuyamadıklarını, bunu defalarca idareye ilettiklerini ifade etti. Açlık grevindeki çocuklar, meyve suyu, süt, şekerli su gibi sıvı tüketirken, son 2 gündür tansiyon, halsizlik ve baş ağrısı rahatsızlıkları yaşıyor. Rahatsızlandıkları öğrenilen 2 çocuk tutuklunun doktor kontrolüne de çıkarıldıkları öğrenildi.

İHD ve TUHAD-FED, çocukların talep ettikleri haklarının uygulamaya konması amacıyla çeşitli eylemler gerçekleştirerek, Adalet Bakanlığı nezdinde de görüşmelerde bulunacak.  Ayrıca vekillerle de görüşülerek, konu parlamentoya taşınacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2013, 23:15
YORUM EKLE