Cizre’de yıkım başladı

Cizre’de “kamulaştırma” adı altında “ağır hasarlı” olduğu iddia edilen 4 bin konut için tahliye kararı çıkarıldı

Cizre’de yıkım başladı

Şırnak Valiliği Çevre ve İl Müdürlüğü tarafından Nur Mahalle Muhtarlığı'na gönderilen tebligatta "hasarlı olduğu" tespit edilen yapıların yıkımına "ivedilikle" başlanması gerektiği yönündeki talimatın ardından Cizre’nin Nur Mahallesi'ne giren paletli kepçeler yıkıma başladı.

Evlerinin yıkılmasına tepki gösteren yurttaşlar, "Evi başımıza yıksınlar ama yine de evimizden çıkmayacağız" sözleriyle tepki gösterdi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 gün süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonların ardından, Cizre Kaymakamlığı tarafından alınan "kamulaştırma" kararı kapsamında sabah saatlerinde Nur Mahallesi'ne 4 akrep tipli zırhlı araç eşliğinde 3 paletli kepçe girdi.

Kepçeler, mahallede bulunan un fabrikası yakınında yer alan Kolami Sokak'taki binaların yıkımına başladı.

Yıkımın başladığı binanın yanında yer alan 5 katlı bir binanın çok hasarlı olmamasına rağmen yıkım kararı verilmesine, binada yaşayan 5 aile tepki gösterdi.

'EVİ BAŞIMIZA YIKSINLAR, ÇIKMAYACAĞIZ'

Bina sakinlerden Behiye Eksen, "Biz asla çıkmayacağız, gidecek yerimiz yok. Evi başımıza yıksınlar ama yine de çıkmayacağız" sözleriyle yıkıma tepki gösterdi.

Aynı binada oturan yatalak ve felç hastası olan Gendi Eksen de, "Devlet bize hukuksuzluk yapıyor. Devlet bizim devletimizse nasıl Cizre'yi başımıza yıkar. Böyle bir devlet bizim devlet değil. Bir yere gitmiyoruz" dedi.

Mahalleye Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur'un da gelmesi bekleniyor.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 13:35
YORUM EKLE