Cizre davası AİHM'de görülmeye başlandı: 'AİHM katliamlara karşı sessizliğini bozma şansını yakaladı'

2015’te Cizre'de yaşanan Cizre bodrumlarında yaşananlara ilişkin duruşma Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görülmeye başlandı

Cizre davası AİHM'de görülmeye başlandı: 'AİHM katliamlara karşı sessizliğini bozma şansını yakaladı'

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2015-2016 yılları arasında uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan insan hakkı ihlallerine dair  duruşma Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

Duruşmayı HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz izledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde duruşmaya ilişkin açıklama yapan Başaran, şu ifadeleri kullandı:

Bugün önemli bir duruşmaya tanıklık ettik. İlk defa Cizre’de yürütülen katliamlarla ilgili AİHM’de bir duruşma görüldü. Uzun süredir Türkiye’nin Kürt halkına karşı yürüttüğü katliamlara karşı sessizliğini bozma şansı verilmiş oldu. Bu açıdan bu dosya tarihi önemdedir.

‘BU DURUŞMA KATLİAMA KARŞI SESSİZLİĞİN BOZULMASI İÇİN BİR ŞANS’

Bütün dünya Cizre’de yaşananlara tanıklık etti. Sokağa çıkma yasakları vardı, şehirler abluka altındaydı. Bütün dünya bu sesi duydu, bu döneme tanıklık etti. Ama bu süreç boyunca BM, Avrupa Parlamentosu ve kendine ‘demokrat’ diyen kurumlar, bu süreçle ilgili gerçek anlamda bir tepki ortaya koyamadı. Gerçek anlamda Türkiye’ye bir tavır takınamadı. Bugün bütün bunlara rağmen Strasburg’da, AİHM’de bu sessizliğin bozulması için bir şans olarak karşımızda duruyor.

‘KATLİAMLAR BURADA DA ÖRTBAS EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Duruşma boyunca mahkemenin ve avukat arkadaşlarımızın yönelttiği hiçbir soruya hükümet cevap verememiştir. Devlet sırrı adı altında, terörle mücadele adı altında katliamlar burada da örtbas edilmeye çalışılıyor.

‘AİHM MİSYONUNUN FARKINDA OLARAK CEVAP VERMELİ’

İnsan haklarını savunan, insanlığa karşı işlenen suçlarda tavır alan bir mahkeme olarak AİHM’in, misyonunun farkında bir şekilde karar vereceğini umuyorum. Bu beklentimiz devam edecek.

‘CİZRE KATLİAMINA GÖZ YUMMAK TÜRKİYE’DEKİ SAVAŞIN DERİNLEŞMESİNE GÖZ YUMMAKTIR’

Orada katledilen sadece Kürt halkı değildi, sadece Cizreliler değildi. Orada katledilen insanlıktı. Orhan şahsında, Ömer şahsında, Mehmet şahsında, Asya şahsında insanlık katledildi. Buna duyarlı olması gereken çevrelerin bir mahkeme aracılığıyla tavır takınmasını bekliyoruz. Buna göz yummak demek Türkiye’deki savaşın derinleşmesine göz yummak demek. Buna göz yummak insanlık suçlarının destekçisi olmak demektir. AİHM’in bu misyonla, bu farkındalıkla, en kısa zamanda, bu acıların daha da derinleşmesine izin vermeden karar vermesini bekliyoruz.

Demokrat Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 10:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER