Cinsel saldırıda bulunan kayınpederini öldüren kadına beraat

8 ay tutuklu kalan E.Y., ilk duruşmada tahliye edilmişti

Cinsel saldırıda bulunan kayınpederini öldüren kadına beraat

İstanbul’da Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, kendisine cinsel saldırıda bulunan kayınpederini öldüren E.Y. (35) adlı kadının beraatine karar verdi.

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre, E.Y., kendisine defalarca cinsel saldırıda bulunan kayınpederi A.Y.’yi (69) 6 Şubat 2017’de silahla öldürmüştü.

E.Y. hakkında “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 8 ay tutuklu kalan E.Y., ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen karar duruşmasında, E.Y.’ye hakim cinsel saldırı ve tacizleri neden eşine anlatmadığını sordu.

E.Y. “Sürekli tehdit ederdi beni. Bebeğimin boğazına defalarca bıçak dayadı. Eşime bunu söyleyebilmiş olsaydım kendisi öldürürdü. Çok direniyordum ama karşı koyamıyordum. Gücüm yetmiyordu. Hiçbir şey yapamıyordum. Gidecek bir yerim yoktu. Babam vefat etmişti. Annem tekrar evlenmişti ve başka memlekette yaşıyordu” dedi.

E.Y.’nin yaşadıklarını anlatırken zorlanması üzerine mahkeme başkanı duruşma salonunu boşalttı.

Oy çokluğu ile alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Haksız saldırının halen ve meşru müdafaa anının varlığının geniş manada yorumlanması gerektiği, tekrar başlayacağı muhakkak olan bir saldırının başlamış, keza bitmemiş olmasına rağmen tekrarı muhakkak olduğundan henüz sona ermemiş sayılması gerektiğinin zorunlu olduğu, dava konusu olayda da maktulün sanığa yönelik her üç saldırısının da süreklilik arz ettiği ve tekrarı yönünde de mani bir sebep olmadığı, tekrarının muhakkak ve beklenebilir olduğu, bu kabulün hakkaniyet ile adalet ve hak duygusuna uygun olduğu gözetilerek sanığın eyleminin meşru savunma kapsamında kaldığı anlaşılmakla beraatine karar verildi.”

Üye hakim Zeynep Hatun Sarıçam “Saldırı ve savunmanın eş zamanlı olmadığını ve sanığın kolluk kuvvetlerine gidebileceğini” söyleyerek karara muhalefet şerhi koydu.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 18:32

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER