Cinayet zanlısı profesörün Dekan eşinin istifası istendi!

İstifa isteminin hukuki bir dayanağı yok...

Cinayet zanlısı profesörün Dekan eşinin istifası istendi!

Selçuk Üniversitesi'nde yaşanan cinayetin ardından üniversite yönetiminin, cinayet zanlısı profesörün Dekan olan eşinin istifasını istemesi hem hukukçulardan hem de siyasilerden tepki gördü.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hasan İşgüzar, ceza hukuku ve idare hukuku açısından dekanın istifasının istenmesinin yasal ve hukuki hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.

İşgüzar, hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hem de Anayasa'ya göre suç ve cezanın şahsi olduğunu belirterek, "Yasal olarak dekanın istifası istenemez. Hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hem de Anayasamıza göre suç ve caza 'şahsidir'. Hiç kimse bir yakının işlediği iddia edilen suçtan dolayı cezalandırılamaz. Eş, çocuk, anne veya baba gibi herhangi bir yakının o suçtan sorumlu olması düşünülemez. YÖK mevzuatında ve ceza hukukunda da böyle bir uygulama, düzenleme yoktur" dedi.

Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Avukat Erdem Akyüz de dekanın kocasının işlediği bir suçtan dolayı istifasının istenemeyeceğini, bunun ne Anayasa ne Türk Ceza Kanunu he de YÖK Kanunu'nda hukuki bir dayanağı olduğunu söyledi.

Aysel alp'in Hürriyet'te yer alan haberine göre Akyüz, dekanın olayda 'sanık' sıfatında olmadığını, olayla bir ilgisinin kurulmadığını, hakkında cezai bir kovuşturma bulunmadığını belirterek, "İfadesi alınıp bırakıldı. Ancak mahkum olursa o zaman ayrılması istenebilir. Kaldı ki hakkında dava açılsa dahi dava devam ettiği sürece her sanık 'masumiyet' karinesinden yararlanma hakkına sahiptir. Bu nedenle istifası istenemez. Belki üniversite yönetimi fakülteyi şüpheli durumdan kurtarmak adına istifasını istemiş, idari anlamda makul bir işlem yapmış olabilir ama hukuki açıdan bakıldığında hiçbir dayanağı yok. Suç kişiseldir ve o suçu işleyen ile olaya karışanları bağlar. O kadın hakkında kovuşturma yok, savcılık belki takipsizlik verdi, ortada onu bağlayan bir durum yok. O nedenle istifası istenemez" dedi.

Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, rektörün tutumunun zaten travma geçirmekte olan bir kadına yönelik sosyolojik ve psikolojik baskı olduğunu belirterek dekan kadın değil erkek olsaydı böyle yapılır mıydı, diye sordu. Bunun keyfi ve sübjektif bir değerlendirme olduğunu söyledi.

Aksoy, cezaların şahsiliği ilkesi gereği suçu işleyen failin cezalandırılmasının esas olduğuna dikkat çekerek, "Burada, failin hiç suçla ilgisi olmayan eşinin, idari yönden cezalandırılması anlamına gelecek istifasının istenmesi, kabul edilemez bir durumdur. Demokratik hukuk devletinde kabul edilemeyecek bu uygulama aslında tümüyle objektif değerlendirmeden uzak, zaten yaşadığı olayla büyük bir travma geçirmekte olan Dekana karşı, cezalandırma ve aynı zamanda sosyolojik ve psikolojik bir baskıdır. Bunun aynı zamanda, kadına yönelik bakış açısının da göstergesi olduğunu düşünüyorum. Böyle bir idari işlemin hukuk dünyasında karşılığı olmayıp, ancak tamamen keyfi ve sübjektif bir değerlendirme sonucu yapılabilir. Hukuki dayanağı olmayan böyle bir idari işlemin de idari Yargı'da tartışma konusu olacağı açıktır. Dekan, kadın değil erkek olsaydı ve eşinin yaptıklarından veya yapmadıklarından aynı derecede sorumlu tutulur muydu sorusu da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 09:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER