Çin'den gelen aşılara en az 14 gün sürecek testlerin ardından onay verilecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Daire Başkanı Doç. Dr. Evren Algın Yapar, en az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından 'Acil Kullanım Onayı' verilerek kullanıma sunulacağını bildirdi.

Çin'den gelen aşılara en az 14 gün sürecek testlerin ardından onay verilecek

30 Aralık'ta Türkiye'ye ulaşan Sinovac firmasının geliştirdiği Çin aşılarının Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarındaki incelemesi devam ediyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Daire Başkanı Doç. Dr. Evren Algın Yapar, "Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilerek kullanıma sunulacak." dedi.

Doç. Dr. Evren Algın Yapar, Türkiye'ye ulaşan aşıların akıbetiyle ilgili bilgiler verdi. Yapar, aşılardan alınan numunelerin analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına gönderildiğini söyledi. 

Doç. Dr. Yapar, aşıların labaratuvarlarda geçirdiği test sürecine ilişkin bilgiler verdi: 

"Covid-19 Aşısının Analizleri Sağlık Bakanlığı Laboratuvarlarında yapılıyor .Sinovac firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının ülkemize getirilmesinin ardından aynı gün analiz çalışmalarına başlandı.

30 Aralık sabahı Ankara’ya getirilen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirildi. Aşılardan alınan numuneler, analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına gönderildi.

'14 GÜN SÜRECEK TESTLERİN ARDINDAN, ONAY VERİLECEK VE KULLANIMA SUNULACAK' 

Doç. Dr. Evren Algın Yapar, açıklamasına şöyle devam etti:

"Numunelerin analizleri, tüm dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştiriliyor. Analizler ile aşının raf ömrü boyunca, firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor. Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilerek kullanıma sunulacak.

TİTCK Laboratuvarları Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Laboratuvarları, uluslararası muadil kurum ve kuruluşlarca tanınırlığa ve akreditasyona sahip Ulusal Kontrol Laboratuvarlarıdır.

Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer alan ve ülkemizde ruhsatlandırılan tüm aşılar bu laboratuvarlarda analiz edilmektedir. Aşılar dışında tıbbi biyolojik ürünler dahil tüm ilaçlar, enteral beslenme ürünleri ve tıbbi mamalar, tıbbi cihazlar, insan vücuduna temas eden biyosidal ürünler ve kozmetiklerin kalite kontrol testleri de yine bu laboratuvarlarda yapılmaktadır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER