Cihan Medya Dağıtım, Irmak TV ile Dünya Dağıtım'a kayyum atandı

Kararda, şirket ortakları ve yönetim kurulunun, finansal operasyonlarla Feza Gazetecilik AŞ'ye ait bütün aktiflerin Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye devrini sağladığı, hileli bir şekilde mal kaçırma yoluna başvurdukları öne sürüldü

Cihan Medya Dağıtım, Irmak TV ile Dünya Dağıtım'a kayyum atandı

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) bağlı şekilde yayın politikası izleyerek, örgütün amacına hizmet ettiği" iddiasıyla Cihan Medya Dağıtım AŞ, Irmak Radyo TV Hizmetleri AŞ ile Dünya Dağıtım AŞ'ye, avukatlar Tahsin Kaplan ve Metin İlhan ile Sezai Şengönül'ün, yönetim organının tüm yetkilerini kullanmak ve yeni yönetim kurulunu oluşturmak üzere kayyım atanmalarına hükmetti.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Cihan Medya Dağıtım AŞ, Irmak Radyo TV Hizmetleri AŞ, ve Dünya Dağıtım AŞ'ye kayyım atanması talebini değerlendirdi.

Feza Gazetecilik AŞ ile Cihan Haber Ajansına atanan kayyımların şirket bünyesinde yaptıkları incelemede, İstanbul Ticaret Odası sitesinden temin edilen belgelere göre, Cihan Medya Dağıtım AŞ'nin 23 Ocak 2007'de kurulduğu, daha sonra Feza Gazetecilik AŞ'nin bu şirkete ortak olduğu vurgulanan kararda, kayyumların hazırladığı rapora yer verildi.

Hakim kararında, Zaman gazetesinin Cihan Medya Dağıtım AŞ tarafından dağıtıldığı, abone işlemlerinin de yine aynı şirket üzerinden yapıldığı belirtilerek, Feza Gazetecilik AŞ'den yaptığı abone kadar gazete aldığı, kayyım atanınca "abonelerin herhangi bir gazete istemiyor" dedikleri, Feza Gazetecilik AŞ'den aboneler için Zaman gazetesi istemediği, bayi satışları için talepte bulunduğu öne sürüldü.

Şirket ortakları ve yönetim kurulunun, finansal operasyonlar ile Feza Gazetecilik AŞ'ye ait bütün aktiflerin Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye devrini sağlamış olup, hileli bir şekilde mal kaçırma yoluna başvurdukları da öne sürülen kararda, Cihan Medya Dağıtım AŞ'nin 1 Aralık 2015'te Belçika Uyruklu "Cascade 2006" isimli şirket ile ortak oldukları belirtildi.

Kararda, "Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 133. maddesinde belirtildiği şekilde, 'Bir ticari şirketin faaliyeti kapsamında suç işlendiği hususu gündeme geldiğinde maddi delillerin elde edilmesi, şirket mal varlığının korunabilmesi adına kayyum tayin yoluna gidilmesinin imkan dahilinde olduğu' dikkate alındığında Feza Gazetecilik AŞ ile Cihan Haber Ajansına atanan kayyumlar Sezai Şengönül ile avukatlar Tahsin Kaplan ve Metin İlhan'ın yönetim kurulu yetkilerine de sahip olacak şekilde CMK'nın 133. maddesi gereğince söz konusu 3 kurumu da kayyum tayin edilmelerine karar verilmiştir" denildi.

Kayyum olarak atanan kişilerin yönetim organının tüm yetkilerine sahip olmalarına ve yönetim organının yetkileri tümüyle devredildiğinde yeni yönetim organının bu kayyumlarca oluşturulmasını kararlaştıran hakimlik, kayyumların kendilerine kararın Cumhuriyet Başsavcılığınca tebliğinden sonra derhal toplanarak yönetim kurulu başkanını kendi aralarından seçmelerine ve şirketin faaliyetlerini yönetmeyi derhal devralmalarına, karar tarihi itibariyle yönetim organının yetkilerinin kaldırılmasına, bu tarihten itibaren yaptıkları işlemlerinin hükümsüz kalacağının ilanına hükmetti.

Hakimlik, kayyumların, Feza Gazetecilik ile Cihan Haber Ajansına atanan kayyumlarla aynı oldukları, bu nedenle ek ücret olarak biner lira ücret verilmesine de karar verdi. 

(BirGün)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER