Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın: Kimseye kesin kazanç vadetmedim

Bu sabah adliyeye sevk edilen Çiftlik Bank kurucu Mehmet Aydın'ın Emniyet'teki ifadesinde şirketi dolandırıcılık amacıyla kurmadığını ve kimseye kesin kazanç vadetmediğini söyledi belirtildi

Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın: Kimseye kesin kazanç vadetmedim

Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın'ın gözaltına alınmasının ardından Emniyet'te verdiği ifade ortaya çıktı. Kırmızı bültenle aranan Aydın, 2 Temmuz'da Brezilya'da olmasıyla birlikte 3 Temmuz'da Türkiye'ye getirilmişti. 5 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00 gibi başlanan Aydın’ın ifade işleminin 6 Temmuz Salı günü saat 23.00 sularında tamamlandığı belirtildi. Emniyet'teki işlemleri tamamlanan Aydın bu sabah adliyeye sevk edildi. 

FİRARİYKEN YENİ FİRMALAR AÇMIŞ

Aydın'ın emniyetteki ifadesinde Çitlik Bank projesini bir internet oyunu olarak tasarladığını, sonrasında sistemi Kıbrıs'ta kurduğu şirket üzerinden yönetmeye başladığını söylediği öğrenildi. Çiftlik Bank projesinde zamanla şarküteri ve çiftlikler açtığını ve bazı kişilerin para istemesine üzerine eşiyle yurt dışına çıktığını ve geri gelmediğini kaydeden Mehmet Aydın'ın yurtdışında bulunduğu süreçte de çeşitli ülkelerde firmalar açtığını belirttiği kaydedildi.

'DOLANDIRICILIK AMACIYLA KURMADIM'

Türkiye'deki Çiftlik Bank işlerinin çalışanlarınca yürütüldüğünü öne süren Aydın'ın Çiftlik Bank sisteminde kimseye kesin kazanç vaadinde bulunmadığını, onlara sadece sistem herhangi bir şekilde kapanırsa sadece ana para iadesi garantisi verildiğini, oyuna üye olanların gerçek çiftliklerde payı olmadığının söylendiğini iddia etti.

Ayrıca Aydın'ın ifadesinde binlerce üyenin de oyunda kazandığı paraları nakit olarak teslim aldığını, Çiftlik Bank'ın mucidi ve kurucusu olduğunu, bu sistemi asla dolandırıcılık amacıyla kurmadığını ve her zaman iyi niyetli davrandığını iddia ettiği kaydedildi. Şirketin kapandığı son ana kadar ana para iadesi yapmasının da iyi niyet göstergesi olduğunu öne süren Mehmet Aydın'ın sistemde görev alan kişilerin kötü niyetli davrandığını söyleyerek haksız menfaat temin ederek kendisini de zarara uğrattıklarını söylediği belirtildi. 

Aydın'ın tüm malvarlığının bu sistemden zarar görenlerin mağduriyetinin giderilmesi için kullanılmasını istediğini, basından soruşturmayı takip ederken Çiftlik Bank mağdurlarının 64 milyon lira zarara uğradığının haber yapılması üzerine Türkiye'de kurulu Çiftlik Bank organizasyonundaki şirketlerin mal varlıklarının 200 milyon lira civarında olmasından ve bu mağduriyeti karşılayacağından dolayı teslim olmaya karar verdiğini söylediği öğrenildi. Bunun üzerine Brezilya'daki büyükelçiliğe giderek teslim olduğunu beyan ettiği bilgisi edinildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 17:00

YORUM EKLE
YORUMLAR
gayri hukuki muamele örneği
gayri hukuki muamele örneği - 3 hafta Önce

abi ben hukukçu falan değilimde böyle vakalarda böyle hukuki muameler yapılması nasıl hukuk dedirtiyor oda ayrı bir garabet.yani bu çiftlikbank kurulmasından denetlenmesine onu bırak ilk olay patlak verilmesindeki ilk müdahalesi bile gayri hukuki bir şekilde yapıldı.ya bizde tetikçi medya önce reklamlarını yaptıkları adamın sonra ne olduda hedefe aldılar medyada para topladıkları kişileri dolandırıldınız diye galeyana getirdiler bayilere çifliklere insanları topladılar bunlar sorulması gereken sorular .devlet mahkeme olmadan adamın var olan çifliklerine jandarma ile kayyum atadı ya böyle hukuki müdahele olurmu.daha mahkeme yargılaması olmadı yani biri suçu ispatlanana kadar suçsuzdur masumiyyet karinesi gereği bizim bildiğimiz .faraza dolardırdı kaçtı geri gelmeyecek şekilde oldu bu olay. ya devlet o var olan kurumu işler halde tutması gerekirdi yani başındaki adam şirketi terk etti diye şirketi dağıtmak nedir.yavaş yavaş borçlular öylede ödenebilirdi 2-3 bilemedin5-10 yılda sonuçta herşeyi ile işleyen 10 tane çiflik ve bayileri vardı.

SIRADAKİ HABER