CHP’li vekillerden Hurşit Külter çağrısı

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 46 gündür haber alınamıyor

CHP’li vekillerden Hurşit Külter çağrısı

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Külter’in akıbetini açıklaması için başlatılan kampanyalar giderek artıyor.

"Hurşit Külter nerede" diye soran CHP’li vekiller, Külter’in bulunması için çabaların yoğunlaştırılması gerektiği çağrısında bulundu.

CHP’li milletvekilleri Şenal Sarıhan, Zeynep Altıok, Selina Doğan ve Mahmut Tanal, 46 gündür haber alınamayan Hurşit Külter’in akıbetinin açıklanması için çağrı yaparak, herkesi “Hurşit Külter nerede?” sorusunu sormaya davet etti.

‘FAİLİ MEÇHULLERİN ARAŞTIRILMASI İNSANLIK GÖREVİDİR’

Şenal Sarıhan: “Bu güne kadar hala ses çıkmamış olması ve hükümet çevrelerinin suskunluğu kaygımızı daha da yoğun hale getirmektedir. İnsan yaşamına değer vermek konusunda Hurşit Külter'in bulunması için çabalar yoğunlaştırılmalıdır.

Bu tür durumlarda bireylerin can güvenliğinin durumu anayasa ve uluslararası sözleşmeler bakımından devletin sorumluluğu altındadır. Hızlı davranmak ve sonuç almak önemlidir. 'Faili meçhul' cinayetlerin araştırılması insanlık görevidir. Devletin de görevidir. 46 gün geçmesi ve hiçbir sesin çıkmaması, 'müfettiş görevlendirdik' açıklamalarına rağmen sonuç alınmaması son derece kaygı verici bir durum.”

‘ELİM OLAN 90’LARA SAVAŞ AÇTIKLARINI SÖYLEMELERİ’

Zeynep Altıok: “Toplumsal Bellek Platformu, Hurşit Külter’in bulunması için çağrı yapmıştı. Bu acıyı yaşayan aileler olarak yapılan bir çağrıyı anlamlı bulduk. Daha elim olan 90’lara savaş açtığını söyleyerek kandıran bir iktidarın elinde bir kaybımız var.

“Ve 46 gündür bütün sorulara rağmen herhangi bir yorum yapmayan yetkililer var. Derhal bu konuda açıklama yapılması ve ananın evladından koparılmaması için bütün hukuki adımların atılması gerekiyor.”

'BİLMİYORUM, BULAMADIM DİYEMEZSİNİZ'

Mahmut Tanal: “İnsanlar siyasi düşünce, felsefi düşünce, parti, din, mezhep, milliyet, vatandaşlık, cinsiyet ayrımı yapmaksızın nerede bir insan hakkı ihlali varsa nerede bir kayıp varsa karşısına çıkmalı. O duyguyu yakaladığımız an bu ülkede beraberlik olur.

“Eğer birbirimizi anlayamazsak farlılıkları kendi dünyamızda kurarsanız da, hiçbir düzen ve toplum da ne adalet ne de güven sağlayabilirsiniz ne de topluma umut verebilirsiniz. Kim hukuksuzluğa maruz kalmışsa onun karşısına tüm insanların dikilmesi lazım. 'Ben onun gibi düşünmüyorum oh olsun' diyemezsiniz.

“Meclis’te ilk günden itibaren vekiller 'Hurşit Külter nerede, bulun bize' diyor. Devlet olarak, iktidar olarak bulmak zorundasın. İnsanların gözaltında kaybolmasını kimse kabul etmez. Hukuk devletlerinde 'ben bilmiyorum, bulamadım' diyemezseniz.

'KÜLTER’DEN BİRİNCİ DERECEDE DEVLET SORUMLUDUR'

Selina Doğan: “Gözaltı süresi aştığından bu yana haber alamıyoruz. Herkes gibi biz de çok kaygılıyız. Emniyet güçlerinin denetimi altına girdiyse bir kişi, oradan İçişleri Bakanlığı sorumludur. Bir an önce akıbetinin açıklaması gerekiyor. Siyaset hesap verme sorumluluğudur.

“Eğer Külter’den hala haber alınmıyorsa siyasiler ağır şekilde sorumluluklarını ihmal ediyorlar demektir. Bir kişinin yaşam hakkı söz konusu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konuda bir çok kararı var. Külter’den birinci derecede devlet sorumludur.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 09:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER