CHP'den bedeli askerlik için kanun teklifi

Hükümet bedelli askerlik tartışmalarına nokta koymuştu....

CHP'den bedeli askerlik için kanun teklifi

CHP bedelli askerlik için kanun teklifi verdi. CHP'nin teklifinde fiyatın kişinin gelir durumuna göre belirlenmesi ve 1 Ocak 1989'dan önce doğanların faydalanması öngörülüyor.

Hükümetin bedelli askerlik tartışmalarına nokta koymasının ardından, CHP bedelli askerlik için harekete geçti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM'ye bedelli askerlik için kanun teklifi verdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Tanrıkulu'nun teklifinde bedelli askerlik için ödenecek miktarların, kişilerin gelir durumuna göre "kademeli" olması da yer alıyor. Kanun teklifi gerekçesinde, hükümetin çıkardığı son bedelli askerlik yasasında, "yüksek bedel ve yaş sınırı nedeniyle" talebin beklenen az olduğu vurgulandı.

Aradan geçen sürede de sorunun büyüdüğünün kaydedildiği teklif gerekçesinde, "Çeşitli gelir grupları için kademeli bir düzenleme yapılmasını öngören düzenlememiz bu sorunu eşitlik ve sosyal adalet ilkeleri çerçevesi içerisinde çözecek, gençlerin uzun süredir ortaya koyduğu beklentileri karşılayacaktır" denildi.

Kanun teklifinde, bedelli askerlikten yararlanma yaş sınırı, "1 ocak 1989'dan önce doğanlar" olarak belirlendi. Kişilerin gelirlerine göre kademeli ödeme planı ise teklifte şöyle yer aldı:

Geliri 12 bin liradan az olanların veya hiç geliri olmayanların herhangi bir bedel ödememeleri ancak aylık gelirleri net asgari ücretin üstüne çıktığı andan itibaren, bir yıllık asgari ücret bedeli kadar borçlu sayılmayı taahhüt etsinler

Geliri 25 bin bin liradan (25.000 dahil) az ve 12 bin liradan dan fazla olanların 10 bin lira ödesinler.

Geliri 60 bin liradan az ve 25 bin liradan fazla olanların 15 bin lira ödesinler.

60 bin liradan fazla geliri olanlar ise 25 bin lira ödesin. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 13:09
YORUM EKLE