CHP'li Yarkadaş: AKP, İSPARK'ı devretmek için harekete geçti

CHP'li Yarkadaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinin AKP tarafından belediyenin elinden çıkarılmaya çalışıldığını söyledi

CHP'li Yarkadaş: AKP, İSPARK'ı devretmek için harekete geçti

CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin içinin hızla boşaltılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde devam eden oy sayım nöbetine katılan Barış Yarkadaş, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının "mali gerekçeler" yüzünden verilmediğini söyledi.

İBB'nin bir çok şirketinin bakanlıklara devredilmeye ve AKP'nin bu yüzden oy sayımı yaptırarak zaman kazanmaya çalıştığını belirten Yarkadaş, Twitter adresinde birbirinden ilginç şu bilgileri paylaştı:

“HabertürkTV 'de de söyledim: AKP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 45 katrilyonluk bütçesini beş yıl daha yönetmek istiyor ve bu yüzden mazbatanın verilmesini engellemeye çalışıyor. "Hak arıyoruz" adı altında yapılan engellemelerin gerçek sebebi 45 katrilyonluk ranttır.

İBB'nin yeni başkanı olarak Ekrem İmamoğlu seçilmiş olmasına rağmen, AKP'li Mevlüt Uysal ve arkadaşları peşi sıra ihaleler yapıyor. Temlikler veriliyor ve belediyenin gelecek beş yılına ilişkin kararlara imza atılıyor. Belediyenin araçları farklı kentlere hibe ediliyor.

Bir vahim iddia ise belediyenin iştiraklerinden olan İSPARK, İSTOÇ ve İSBAK'ın farklı bakanlıklara devredilme hazırlığının yapıldığı... Buna ilişkin çok güçlü duyumlar var. Umarım bu hazırlık iddiası doğru değildir. AKP, İBB'ye ilişkin tüm tasarruflarına son vermelidir.

Bugün İBB'nin iştiraklerinden olan SPOR AŞ'nin çalışanlarından çok sayıda şikayet geldi. İşe giriş çıkış kayıtlarının silindiği ve yandaş bir sendikaya üye olmaları için baskı yapıldığını iddia ediyorlar. AKP'li yetkilileri bu hukuk dışı tutumlarına son vermeye davet ediyorum.

 İBB'de açıklığa kavuşturulması gereken bir konu da şu: Atatürk Havalimanı'nın boşaltılan arazisinin işletim / kira hakkı 31 Mart seçiminden önce İBB'ye devredildi mi? Şimdi bu devir iptal edilmeye ve arazinin işletim hakkı yeniden bir bakanlığa mı verilmeye çalışılıyor?

Aşağıdaki twitlerde özetlemeye çalıştığım tablo, mazbatanın neden verdirilmek istenmediğini gösteriyor. İstanbul, AKP için bitmek tükenmek bilmez bir para / güç / rant kaynağıdır. O yüzden halkla inatlaşıyor ve seçimde ortaya çıkan iradeyi tanımamak için direniyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER