Chomsky: Türkiye PKK'yi değil IŞİD'i vurmalı

Ünlü düşünür Noam Chomsky, IŞİD’in Kobani’ye saldırmasının 'şoke edici bir gelişme' olarak nitelendirdi, açıklamalarda bulundu...

Chomsky: Türkiye PKK'yi değil IŞİD'i vurmalı

Filozof, dilbilimci ve tarihçi Prof. Dr Noam Chomsky, IŞİD’in Kobani’ye saldırmasının 'şoke edici bir gelişme' olduğunu belirterek, Türkiye’nin PKK yerine IŞİD’i vurması gerektiğini söyledi.

Filistin Halkının Ayrılmaz Haklarının Kullanılmasına İlişkin Komitesi” tarafından Birleşmiş Milletler’e (BM) davet edilen Noam Chomsky, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

BM’ye Kobani ve bölgedeki Kürtleri korumak için karar tasarısı çıkartma çağrısında bulunan Chomsky,“Türkiye, sınırına birkaç kilometre uzaklığındaki IŞİD’e değil de PKK’ye karşı askeri operasyon düzenlemiş. BM’nin bölgeye askeri birlik sokması zor olabilir; ama en azından saldırıları durduracak bir ateşkes sağlaması gerekiyor. Kobani’yi ve bölgeyi koruyacak bir karar tasarısı çıkartması lazım. Türkiye’nin bölgede kritik bir rolü var.” dedi.

"ABD VE İNGİLTERE’NİN IRAK İŞGALİ IŞİD’E ORTAM HAZIRLADI"

Akademik çalışmalarını 50 yıldır Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Dilbilim ve Felsefe Bölümü’nde sürdüren Profesör Dr. Noam Chomsky, IŞİD’in bölgedeki etkisine ilişkin soruya, 'IŞİD’i önceden tahmin etmenin zor olduğunu; bunun için geçmişe bakılması gerektiğini' söyleyerek karşılık verdi. IŞİD’in bölgede büyümesinin en önemli etkeni olarak ABD ve İngiltere’nin Irak’ı işgal etmesinden sonra doğan mezhep çatışması olduğunu kaydeden Chomsky, CIA’nin Ortadoğu eski uzmanlarının kaleme aldıkları yazıları hatırlattı.

Uzmanların, ABD’nin IŞİD’i kurmadığını dile getirdiklerini aktaran Chomsky, “Yazılarda, aslında ABD’nin IŞİD’i kurmadığı, ABD’nin örgütün yetişmesini sağlayacak ortamı hazırladığı ifade ediliyor. Bağdat’ta çok kırılgan, barışın bozulduğu ve çok kuvvetli darbenin indirildiği bir toplum var. Hiç hoşa gitmeyen sonuçların ortaya çıktığı bir ortam. Bunlardan bir tanesi de mezhep çatışması oldu. Oysa Bağdat çok karışık bir şehir, kimse komşusunun Şii mi? Sünni mi? olduğunu bilmezdi. Ama ABD ve İngiltere işgalinden kısa bir süre sonra mezhep çatışması başladı ve bu bölgeye büsbütün yayıldı," dedi.

IŞİD’İN ASKERİ BAŞARISI ŞAŞIRTICI

Irak işgalinden sonra, başlayan mezhep çatışmasının, Suudi Arabistan’daki Selefi, Vahabi gibi İslami radikalizmin artmasına neden olduğunu kaydeden Chomsky, bunlardan bir tanesinin de IŞİD olduğunu belirtti. IŞİD’in askeri başarısının ise çok şaşırtıcı olduğuna vurgu yapan Amerikalı bilim adamı, 350 binden fazla iyi yetişmiş Irak askerinin IŞİD’e karşı koymadan onlara katılmasının çok nadir yaşanan bir olay olduğunu söyledi. Chomsky "ABD tarafından 10 yıldan fazla bir sürede yetiştirilen ve ağır silahlara sahip Irak askerinin generali, birkaç bin cihatçıya karşı koymadan kaçtı, diğer askerlerde onlarla birleşti. Bu tarihte çok normal bir durum değil.” diye konuştu.

"TÜRKİYE’DE POZİTİF ANLAMDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLDU"

Amerikalı Profesör, Ermeni bir gazetecinin "Önümüzdeki yıl Ermeni soykırımının 100.yılını kutlayacağız bu konudaki duruşunuz nedir?" sorusuna ise olayın bir trajedi olduğunu ama Türkiye’de artık birçok şeyin değiştiğini savundu. İlk olarak 2000 yılında Türkiye’ye gittiğini anlatan Chomsky “Diyarbakır’ı ziyaret ettiğim zaman bir Ermeni kilisesi görmüştüm. İçine girdim baktım çok bakımsızdı. Hrant Dink’in ölümü nedeniyle geçen sene Türkiye’ye gittiğimde çok şeyin değiştiğini gördüm. Dink’in ölüm yıldönümü nedeniyle binlerce insanın gerçeklerin ortaya çıkması için yürüdüğünü gördüm. Pozitif anlamda büyük değişikler oldu. Kiliselerin onarıldığını ve bakımdan geçirildiğinin gördüm. Bunlar kolay değil, diğer ülkelerin de buna benzer problemleri var.” şeklinde yanıt verdi.

(Kaynak: Haber3.com)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER