Che ve Picasso'nun fotoğrafçısı öldü

Rene Burri’nin kanser tedavisi gördüğü İsviçre’nin Zürih kentinde yaşamını yitirdiğini açıkladı...

Che ve Picasso'nun fotoğrafçısı öldü

Devrimci gerilla lideri Che Guevara ile yüzyılın en önemli ressamlarından Pablo Picasso’nun portre fotoğraflarını çeken İsviçreli fotoğrafçı Rene Burri hayatını kaybetti.

Uluslararası fotoğraf ajansı Magnum, fotoğrafçıları Rene Burri’nin kanser tedavisi gördüğü İsviçre’nin Zürih kentinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Burri ölümünden önce, 30 bin fotoğraflık arşivini Lozan’daki Elysee Müzesi’ne bağışlamıştı.

1933 yılında Zürih’te doğan Rene Burri, doğduğu kentteki sanat okulunu bitirdi. Mezun olduktan sonra İsviçre’deki Walt Disney stüdyolarında asistan kameraman olarak çalıştı.

İlk fotoğrafı, 1946 yılında Birleşik Krallığın Başbakanı Winston Churchill’i üstü açık arabasında çektiğinde 13 yaşındaydı. Burri, 1956 yılında Magnum için çalışmaya başladı ve önemli siyasi olayları çekti.

Che Guevara’nın puro içerken çektirdiği ünlü fotoğrafı, efsanevi Küba lideri Fidel Castro’nun farklı protreleri, Picasso, Giacometti, Klein gibi dünyaca ünlü sanatçıların birçok fotoğrafında Burri’nin imzası var.

Che için “kibirli bir adam” diyen Burri, “Ancak bir çekiciliği var. Kafesteki bir kaplan gibi” ifadelerini kullanmıştı. İsviçreli fotoğrafçının Picasso’nun fotoğrafını çekmek için dört yıl beklemesi gerekti. Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER