ÇHD'li avukatlar açlık grevini sona erdiriyor

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5 avukat 59 gündür açlık grevindeydi

ÇHD'li avukatlar açlık grevini sona erdiriyor

İstanbul Barosu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar, Selçuk Kozağaçlı, Aycan Çiçek, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu ve Aytaç Ünsal’ın 59 gündür sürdürdükleri açlık grevini sona erdirdiklerini açıkladı.

İstanbul Barosu’nun internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu ile Av. Selçuk Kozağaçlı arasında bugün Silivri Cezaevinde yapılan görüşme sonunda tutuklu meslektaşlarımız tarafından yürütülen açlık grevlerine son verilmesi kararı alınmıştır. Meslektaşlarımız İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hafta içinde başlayan yargılamalar sürecinde kendilerine destek veren bütün Barolara ve diğer hukuk kurumlarına teşekkür ettiklerini iletmektedirler.

Açlık grevleri ile amaçlanan "Hukuksuzluğun deşifre edilmesi" amacına ulaşılmış olduğu ancak gelinen noktada mahkeme kararıyla ortaya çıkan yeni tablonunda ayrıca değerlendirilmesi gereken yeni bir aşamayı oluşturduğu anlaşılmıştır. Bu çerçevede İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile ortaya çıkan yeni hukuksuzluklarla mücadele konusunda Baroların ve hukuk kurumlarının verecekleri mücadeleye inanç beslemenin bir uzantısı olarak açlık grevlerinin sonlandırılması kararı alınmıştır. İstanbul Barosu soruna birlikte omuz verdiği Barolar ile birlikte meslektaşları için yaptığı mücadeleye kararlılıkla devam edecektir.”

NE OLMUŞTU?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar, 12 Eylül 2017’de bürolarına yapılan polis baskının ardından gözaltına alındı, 20 Eylül’de, Selçuk Kozağaçlı ise 13 Kasım 2017’de tutuklandı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Eylül 2018’de görülen duruşmada tutuklu avukatlar Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir’in tahliyesine hükmetti.

Ancak kararın uygulanmasının üzerinden 24 saat geçmeden savcı tahliye kararına itiraz etti. Bu kez mahkeme tahliye edilen avukatların tekrar tutuklanmasına karar verdi. Beş avukat, bir gün dışarıda kaldıktan sonra tekrar tutuklanarak ayrı kentlerdeki hapishanelere gönderildiler. Bu arada mahkeme heyeti de değiştirildi.

6’sı tutuklu 20 avukatın 'terör örgütü yöneticiliği' ve 'terör örgütü üyeliği' suçlamalarıyla yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Selçuk Kozaağaçlı'ya 10 yıl 15 ay, Barkın Timtik'e 18 yıl 9 ay,  Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz'a 13 yıl 6 ay,  Behiç Aşçı ve Şükriye Erden 12 yıl hapis cezası verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ATHEİSTLER .
ATHEİSTLER . - 2 yıl Önce

En doğru olanını yaptınız gençler .! Davanızın başka türlü çıkar yoluda var .Umut ediyorum başka türlü mücadelede daha başarılı olacaksınız . Sonuçta aç kalmak faşitler için umursanmayan mücadele ,dik duracağız diri olacağız faşiti sevindirmeyecek daha tesirli mücadelemize devam edeceğiz . Silerle gurur duyuyor destekliyoruz elbet yarın bizlerde hür olacak mutlu olacağız .

SIRADAKİ HABER