Cezası ertelenen hasta mahkum cezaevine geri gönderiliyor!

Arslan bugün ambulansla savcılığa teslim edilecek

Cezası ertelenen hasta mahkum cezaevine geri gönderiliyor!

Çözüm sürecinde HDP’nin en önemli konularda biri olarak dikkat çektiği hasta mahkumların durumu konusunda bir düzelme olmazken tam tersi yönde gelişme yaşanıyor. Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre Adli Tıp Kurumu (ATK) daha önce hastalığı nedeniyle cezasını ertelediği 62 yaşındaki İsmail Arslan’ı tekrar cezaevine göndermek istiyor. Arslan bugün ambulansla savcılığa teslim edilecek.

Miyesterinongrakis adı verilen hastalığa bağlı olarak geçtiğimiz yıl nisan ayında şuuru kapalı halde Kartal Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve ailesi ile avukatının girişimleri sonucu Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından cezası 6 ay ertelenen 62 yaşındaki İsmail Arslan, tekrar herhangi bir hastanenin mahkum koğuşuna konulmak isteniyor. Arslan, bugün ambulansla Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilecek. Av. Tuncer, “Devlet Arslan’ı bu halde ne yapacaksa buyursun yapsın diyeceğiz” dedi.

23 YIL CEZAEVİNDE KALDI

PKK davasında aldığı müebbet hapis cezası nedeniyle 23 yıl cezaevinde kalan Aslan’ın geçen yıl, şuuru kapalı halde Kartal Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırıldığını ifade eden Av. Gülüzar Tuncer, Aslan’ın günlerce hastanede yaşam savaşı verdikten sonra yaptıkları başvurular sonucu, AKT’nin 18 Nisan 2014 tarihinde verdiği rapor üzerine serbest bırakıldığını söyledi. Av. Tuncer, ATK’nin aylar sonra verdiği yeni bir rapor ile Arslan’ın cezasının infazının yeniden ertelenmesine karşı çıktığını ifade etti.

Av. Tuncer, ATK’nin kendi başına yaşamakta zorlanan Arslan’ın hastane şartlarında tedavisine devam etmesi gerektiği yönünde karar verdiğine dikkat çekerek şöyle dedi: “Buna göre hangi hastanenin mahkum koğuşunda, ne kadar süreyle ve hangi koşullarda tutulacağı belli olmayan İsmail Arslan, tekrar ATK’ye götürülecek ve hakkındaki raporu bekleyecektir. Bu rapor alma işi aylarca sürecek uzun prosedürlerin yerine getirilmesi tam bir eziyet ve işkence anlamına gelecektir.”

ATK’nın geçen yıl verdiği raporu ile 8 Nisan’da verdiği rapor arasında çelişkiler bulunduğuna dikkat çeken Av. Tuncer, “İsmail Arslan’ın cezasının infazının ertelenmesini hatta infaza bütünüyle son verilmesini gerektirmektedir” dedi. Ailesi ve avukatı bugün Arslan’ı önce ambulansla ATK önüne götürecek, burada yapılacak açıklamanın ardından Arslan, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilecek. Av. Tuncer, “Devlet, kendi başına yaşaması imkansız olan Arslan’ı bu haliyle ne yapacaksa buyursun yapsın diyeceğiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2015, 17:46
YORUM EKLE