Cezaevlerinde yeni görüş uygulaması

Cezaevlerinde hükümlülere haftada 30 dakikalık görüntülü konuşma hakkı tanındığı bildirildi

Cezaevlerinde yeni görüş uygulaması

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı cezaevlerine önlem adı altında ‘çareyi’ görüşleri ertelemekte bulan iktidar, yeni bir düzenleme yaptı.

Bu kapsamda cezaevlerindeki hükümlülere, ilk kez yakınlarıyla görüntülü telefon görüşmesi hakkı tanındı.

Hükümlüler, bu kapsamda haftalık 30 dakika görüntülü konuşabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik dün yürürlüğe girdi. Daha önce buna ilişkin 197 maddelik tüzük ise yürürlükten kaldırıldı.

Bunun yerine sadeleştirilerek 148 maddeye düşürülen yeni yönetmelikte, “deprem, salgın hastalık ve doğal afet gibi zaruri hallerde bakanlık kararı ile telefon görüşme süresi ve sayısının artırılabileceği” belirtildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre bu kapsamda cezaevlerinde görüntülü telefon görüşmesi yapılabilmesine imkân tanıyan hüküm yönetmeliğe eklendi. Buna göre görüntülü telefon görüşmesi yapılmasına imkân sağlayan teknik altyapının kurulu bulunduğu bakanlıkça belirlenen kurumlarda, haftalık görüşme süresi 30 dakika olarak uygulanacak.

SİSTEM ODA VEYA KOĞUŞ İÇİNE KURULACAK

Bu sistem oda veya koğuş içine ya da idarece uygun görülen diğer yerlere kurulabilecek. Haftalık ziyaret hakkını kullanamayan hükümlülerin bir sonraki haftalık telefon görüşme süresine ayrıca 30 dakika ilave süre eklenecek. Ancak bu süreler devredilemeyecek.

Bu kapsamdaki görüşmeler aynı hafta içerisinde toplam 3 görüşmeyi aşmamak koşuluyla bölünerek yapılabilecek. İlave edilen 30 dakika için de üç görüşme hakkı daha verildi. Bu görüşmeler görüntülü ve sesli olarak yapılabileceği gibi sadece sesli olarak da yapılabilecek.

BAZI SUÇLARA ‘İYİ HAL’ ŞARTI

“Terör” ve çıkar amaçlı suç örgütü üyelerinin, görüntülü görüşme ve görüşme süresinin uzatılmasına ilişkin haktan, kurumdaki tutum, davranış, eğitim ve iyileşme faaliyetlerine katılma gibi durumları göz önünde bulundurularak idare ve gözlem kurulu tarafından yapılacak değerlendirmeye göre yararlandırılabileceği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER