Cezaevlerinde 'tek tip' alarmı: Önlemler artırıldı

Geçtiğimiz gün yayımlanan son iki KHK ile tepkilere neden olan önemli değişikliklere imza atıldı

Cezaevlerinde 'tek tip' alarmı: Önlemler artırıldı

OHAL kapsamında yayımlanan 696 sayılı KHK'da yer alan 'tek tip kıyafet' düzenlemesi Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren yaklaşık 60 bin tutuklu ve hükümlüyü kapsıyor.

Kıyafet giymeyi reddedenlere hücre ve görüş yasağı cezası verileceği belirtilirken, tepkilere karşılık cezaevlerinde önlemler artırıldı.

KHK’lardaki tartışma yaratan düzenlemelerden ‘Tek tik kıyafet’ uygulamasına göre, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlar, duruşmaya sevk nedeniyle cezaevi dışına çıkarılmaları durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giyecek.

Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, darbeye teşebbüs suçlarından tutuklu ve hükümlü olanlar “badem kurusu”; diğer terör suçlarından tutuklu ve hükümlü olanlar “gri” renkte göğüs ve pantolon bölümü bitişik tulum giyecek.

Kadın tutuklu ve hükümlülerin giyecekleri elbiselerin renkleri erkek tutuklu ve hükümlülerle aynı olmakla birlikte, durumlarına göre kadınların elbiseleri farklı şekilde olabilecek. Kadınların elbiselerinin ayrıntıları bir ay içinde yayımlanacak yönetmelikte düzenlenecek. Çocuklar ile hamileler, bu uygulamanın dışında tutuldu.

Tek tip kıyafeti giymeyi reddeden veya kıyafete kasten zarar verenlere, ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma disiplin cezası verilmesi hükme bağlandı.

Hücre hapsi de verilebilecek. Düzenlemeye ilişkin yönetmelik bir ay içinde çıkarılacak. Düzenlemenin 60 bin dolayında tutuklu ve hükümlüyü ilgilendirdiği öğrenildi.

Bunların 50 bini FETÖ’den tutuklu ya da hükümlü. Söz konusu kıyafetler tekstil atölyesi bulunan cezaevlerinde mahkûmlarca üretilecek.

Düzenlemeye yönelik tepkilere karşı cezaevlerinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı öğrenildi.

Kaynak: Gazete Habertürk

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER