Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik şiddet artıyor

Darp, işkence, kötü muamele ÇHD'nin raporunda

Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik şiddet artıyor

Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik şiddet tırmanışa geçti. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından hazırlanan rapora göre tutuklu ve hükümlülere yönelik darp olayları arttı, hasta tutuklular tedaviye götürülmüyor, hakları sınırlandırılıyor.

DARP, HÜCRE CEZASI, SÜRGÜN, İŞKENCE

Cumhuriyet'ten Hilal Köse'nin haberine göre, Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde, 6 tutuklunun kaldığı iki hücre basıldı. Tutuklular dövülerek süngerli odaya atıldı.

Silivri’deki tüberküloz hastası, Berkin Elvan soruşturmasının tanığı Asaf Eşgünoğlu, tahliye edilmiyor, iki aydır tek kişilik hücrede tutuluyor.

Tutuklu Haydar Doğan, 1500 kişilik Silivri 3 No’lu L Tipi Cezaevi’nde kalan tek siyasi tutuklu, 24 adli tutukluyla birlikte tutuluyor. Doğan, bir kaç kez dayak yedikten sonra, koğuşundakilere kendini kabul ettirebilmiş.

Malatya Cezaevi’nde açlık grevi yapan tutuklulara işkence yapıldığı, tutukluların dışarıyla irtibatlarının engellenmek istendiği ifade edildi.

İŞKENCE, ÇHD'NİN RAPORUNDA

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri avukat Günay Dağ ve Güçlü Sevimli, 19 Ağustos Çarşamba günü, saldırıya uğrayan tutuklularla görüşerek bir rapor hazırladı. İki hücreye 17 Ağustos 2015 günü saat 16.00 sıralarında onlarca gardiyan tarafından baskın düzenlendiği belirtilen raporda, “Hukuksuzlukları protesto etmek için slogan atma ve kapı dövme eylemi yapmışlar. Bu nedenle baskın düzenlenmiş. 6 siyasi tutuklu dövülüp plastik kelepçelerle, yerlerde sürüklenerek, süngerli odaya götürülmüş. Tutuklulardan bazıları yaralanmış. Saldırılar bir kaç ay önce başlamış ve hala devam ediyor. Bir gün sonra da aynı isimlere, aile ziyareti sırasında saldırı olmuş. Olaydan iki gün sonra yaptığımız ziyaretlerde darp izlerini gözlerimizle gördük. Tahsin Sağaltıcı’nın yüzünde, sağ kol altında, sol omuzunda, boynunda, sol kolunda ve bileğinde kızarlıklık, şişlik, sıyrıklar tespit edilmiş, İsmail Korkmaz’ın kaburgası zedelenmiş, Berk Ercan’da da el ve ayakta ters kelepçeden kaynaklı yaralanmalar mevcut. Mustafa Koçak’ta da aynı izleri gördük” denildi.

'DERGİ OKUMASANIZ NE OLUR?'

Rapora göre, tutuklular hastaneye götürülmüyor, dergi ve kitapları, kırtasiye malzemeleri hiç verilmiyor, sohbet hakkı haftada 1 gün ve sadece 2 saat uygulanıyor. Hücreleri 24 saat kameralar tarafından izleniyor. Tutukluların itirazına şu karşılığı veriyorlar: “Dergi okumasanız ne olur ki?” 23 yaşındaki tutuklu Asaf Eşgünoğlu, Berkin Elvan dosyasının tanığı. Silivri 2 No’lu L Tipi’nde iki aydır tek kişilik hücrede tutuluyor. Nedeni ise tüberküloz hastası olması. Avukatlarının tahliye talebi ise reddedildi. Ailesi, tedavisinin iyi yapılmamasından endişe ediyor. Ziyaret eden avukatlar, Eşgünoğlu’nun oldukça zayıflamış olduğunu söylüyor.

500 TUTUKLU AÇLIK GREVİNDE

Diğer taraftan Türkiye cezaevlerinde 500’e yakın PKK davası hükümlüsü, 8 gündür süresiz açlık grevinde. Talepleri ise PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması, sınırda bekletilen YPJ/YPG cenazelerinin ailelerine verilmesi ve gözaltı operasyonlarının durdurulması.

AVUKAT ZİNCİR: AÇLIK GREVİ YAPANLARI DİĞER TUTUKLULARDAN AYIRMIŞLAR!

Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukat Sinan Zincir, eylemci sayısının yakında 4 bine çıkacağını belirterek, “Malatya Cezaevi’nde açlık grevi yapanları ve yapacak olanları diğer tutuklulardan ayırmışlar. İşkence ve kötü muamelede bulunmuşlar. Devletin, eylemci tutukluların seslerini dışarıya duyurmama politikası var. Biz bütün cezaevlerini geziyoruz. Salı günü raporumuzu bitirmiş olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 10:36
YORUM EKLE