'Cezaevi’ne dik girdim dik çıkacağım' diyen Demirtaş: Cezaevinde ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar

Demirtaş, kendisini siyasi yasaklı konuma düşürmek için bazı hakimlere baskı yapıldığını ileri sürdü

'Cezaevi’ne dik girdim dik çıkacağım' diyen Demirtaş: Cezaevinde ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşması üçüncü gününde devam ediyor.

Kendisini siyasi yasaklı konuma düşürmek için bazı hakimlere baskı yapıldığını öne süren Demirtaş, “Mümkünse Demirtaş’ı siyaset dışı bırakmak için çaba içindeler. Beni bir an önce siyasi yasaklı konuma düşürmek için özel olarak bazı hakimlere avukatlar tarafından baskı yapıldığını biliyorum. Hakkımda ömür boyu siyaset yasağı da konulsa ben siyasetçiyim. Hücrede de siyaset yaparım” dedi.

Duruşmanın üçüncü gününde de fezlekelerde kendisine yönelik suçlamalara ilişkin savunma yapan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, Davutoğlu’nun çözüm sürecine asla inanmadığını savunarak, “Tam savaş rantçılığı yapmış çözüm sürecinin bitirilmesine katkı yapmıştır” dedi.

Demirtaş, 6-8 Ekim Kobani eylemleri ve Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesine değindi.

Davutoğlu’nun başarısız bir kitap yazsa da önemli bir akademisyen olduğunu ama siyasetçi olarak tam bir fiyasko olduğunu savunan Demirtaş, “Bu olaylarda neden bu kadar aceleciydi, neden yargıyı beklemedi. 1 saatte tüm bu vakaları nasıl çözdü? Bunları açıklamalı” ifadesini kullandı.

Davutoğlu’nun Kürt halkına eşit bakış açısına sahip olmadığını savunan Demirtaş, “Davutoğlu, Neo-Osmanlıcı üst emperyal devlet örgütlenmesi kafasında kurmuş basiretsiz bir siyasetçidir. Kürt halkına eşit bir bakışı yoktur. Tam savaş rantçılığı yapmış çözüm sürecinin bitirilmesine katkı yapmıştır” dedi.

‘NE MAHKEMENİZDEN BEKLENTİM, NE DE ADALETİN GERÇEKLEŞECEĞİNE İNANCIM VAR’

Demirtaş, şöyle devam etti:

“Siyasetçinin işi alternatifleri oluşturmak, alternatifleri zorlamaktır. Bunu yapmayan siyasetçi basiretsiz ucuz politikacı kan emicidir. Bir defa şükür olsun ki rabbimize bunun için vicdanen rahatız sonuna kadar uğraştık. Tek bir insanın canının kurtulmasına vesile olmuşsam ben bunun için bin yıl yatarım. Biz çatışmanın derinleşmesini önlemişsek, çözüm sürecinin bir gün bile uzaması için çalışmış, bir kişiyi bile kurtarmışsak bunun için bin yıl yatarım. Peki binlerce insanın katliamından sorumlu olanlar lüks içinde yaşayıp, devleti ele geçirip kudretli iktidarlarında keyif sürseler bile benim F tipi hücrede duyduğum huzuru duyabilir mi? Duyamazlar. Ben çok huzurluyum. En lüks saraydan daha da huzurlu şekilde Edirne’de F tipi hücrede yatıyorum. Yatmaya da devam ederim. Ne mahkemenizden adalet beklentim var ne adaletin gerçekleşeceği inancım var.”

‘SİYASİ YASAKLI KONUMA GETİRİLMEM İÇİN BASKI YAPILIYOR’

“Ben buraya suçlamalara karşı savunma yapmak için değil suçları teşhir etmeye geliyorum” diyen Demirtaş, Kendisini siyasi yasaklı konuma düşürmek için devam eden davalarında hakimlere baskı yapıldığı bilgisinin kendisine ulaştığını ifade etti.

Demirtaş, şunları söyledi:

“Asliye mahkemeleri öyle bir baskı altında dosyaları sürdürüyorlar ki inanılmaz. Mümkünse Demirtaş’ı siyaset dışı bırakmak için çaba içindeler. Beni bir an önce siyasi yasaklı konuma düşürmek için özel olarak bazı hakimlere avukatlar tarafından baskı yapıldığını biliyorum. Biz bu yargıya mı güveneceğiz. Beni siyasi yasaklı yapabilirler ama benim ölüm bazılarının dirisinden daha fazla siyaset yapar. Bana siyasi yasak getirdiklerinde oraya bir de ‘Halkla arasında sevgi saygı bağının koparılmasına’ diye yazmayacaklar. Hakkımda ömür boyu siyaset yasağı da konulsa ben siyasetçiyim. Hücrede de siyaset yaparım. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz anahtar biziz. Siyaset yasaklı da olsam biziz, olmasam da biziz. Kilit bizim elimizdedir. Bakalım ne yapacaklar göreceğiz.”

Edirne Cezaevi’ne dik girdiğini oradan da dik çıkacağını belirten Demirtaş, “Benim arkadaşlarıma tavsiyemdir: Ben orada ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar, yatay çıkarmasınlar” dedi.

KÜRT İFADESİNDE ‘K’NİN KÜÇÜK YAZILMASINA İTİRAZ ETTİ

Demirtaş, duruşmada iddianameye konulan bir konuşmasını okudu. Metinde “Kürt” ifadesindeki “k”nin küçük yazıldığına dikkat çeken Demirtaş, “Kürt halkı bütün halklar gibi onurlu bir halktır. Hakaret babında “k” küçük yazılmış. Bu şekilde yazılması halka hakarettir. Düzeltilmesi lazım, itiraz ediyorum” dedi.

Ara verilen duruşma, öğleden sonra avukatların savunmasıyla devam edecek.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 23:20

Demokrat Haber’e Destek Olmak İçin Tıklayın >>>

YORUM EKLE