Cezaevindeki LGBTİ'ler: Kuran kursuna alınmıyor, mesleklerini yapamıyorlar

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu'nun hazırladığı rappor, LGBTİ'lerin cezaevinde maruz kaldığı ayrımcılığı gözler önüne serdi

Cezaevindeki LGBTİ'ler: Kuran kursuna alınmıyor, mesleklerini yapamıyorlar

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri, 9 Aralık’ta çıkan isyanla gündeme gelen Eskişehir H Tipi Cezaevi’ndeki mahkûmlarla görüştü. Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre rapor hazırlayan CHP heyetinin bazı tespitleri şöyle:

"BİZİM DE ALLAH'IMIZ VAR"

* LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseksüel) mahkûmlar, kendilerine sevk çıkmadığını ve açık cezaevi haklarının kullandırılmadığını, yalnızca izin haklarını kullanabildiklerini belirtiyorlar. Bazıları Kuran kursuna gitmek istediklerini, ancak cinsel kimlikleri sebebiyle gönderilmediklerini ifade ediyorlar. ‘Müslümanız, Kuran kursuna gönderilmiyoruz. Sanki bizim Allah’ımız yokmuş gibi davranıyorlar’ diyorlar. Tehdit edildiklerini ve kendilerine küfredildiğini ifade ediyorlar. 112 servisinden ambulans çağırma hakkının sadece kendilerine tanınmadığını belirtiyorlar.

SPOR DA YASAK

*Berber olan bir LGBTİ mahkûm, eşcinsel olduğu için kendi mesleğini yaptırmadıklarını ifade ediyor. ‘Eşcinselsen aşçılık, berberlik kursu ve spor yapmak yasak’ diyorlar. Sinemaya diğer mahkûmlar gidebildiği halde kendilerine izin verilmediğini ifade ediyorlar.

ÇOCUKLARIN OYUNCAKLARI YOK

CHP heyeti, cezaevi ziyareti sırasında Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin kadın mahkûmlar ve çocukları için hazırladığı yardım paketini de ilettiler:

 *Cezaevinde 1470 mahkûm ve 70 tutuklu olmak üzere 1540 mahpus var. Mahpusların 82’si kadın ve 7 de çocuk bulunuyor. Kadın mahkûmlar, ekonomik durumları iyi olmadığı için kadın pedi ve çocuk bezi alamadıklarını ifade etmişlerdir. Çocukların aşılarının düzenli yapıldığını, ancak çocuk kıyafeti ve oyuncak temin edemediklerini, çocuklara ayrı yemek çıkmadığını söylüyorlar.

YAĞLI YEMEKLERİ YIKIYORLAR

*Yemekleri yağlı ve sağlıksız olması sebebiyle yıkayarak yediklerini belirtiyorlar. Bütün bir yıl hiç balık yemediklerini söylüyorlar. Yün ve örgü de yasak.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 11:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER