‘Çetin’e yönelik işkence insanlık onuruna yapıldı’

TJA aktivisti Rojbin Çetin’in köpekli işkenceye maruz kalmasına tepki gösteren kadınlar, topluma insanlık onuruna sahip çıkması çağrısında bulundu

‘Çetin’e yönelik işkence insanlık onuruna yapıldı’

Diyarbakır'da yapılan ev baskınında gözaltına alınan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin'e yönelik köpekli işkenceye tepkiler sürüyor. Türkiye İnan Hakları Vakfı (TİHİV) İzmir Temsilciliği yöneticilerinden Dr. Habibe Güneş, Kadın Savunma Ağı üyesi Gizem Coşkun ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Eş Başkanı Nursel Yücesoy, Çetin’e yönelik gözaltı sürecinde yapılan işkencenin tüm kadınlara ve insanlık onuruna yapıldığını söylediler. 
 
İŞKENCE GÖREN KADINLAR ARTIYOR
 
Uluslararası sözleşmelerin işkenceyi kati olarak yasakladığını söyleyen TİHİV İzmir Temsilciliği yöneticilerinden Dr. Habibe Güneş, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında işkencenin yasaklanmasına rağmen bu suçun işlenmeye devam ettiğini hatırlattı. Rojbin Çetin’in üzerindeki işkence bulgularının tespit edilmesinin engellendiğini belirten Güneş, son yıllarda işkenceye uğrayan kadın sayısının da arttığını aktardı. “Özellikle bölgeden başlayarak Türkiye’ye yayılan bir işkence tablosu var karşımızda” diyen Güneş, işkenceyi yenmenin bir insanlık sorumluluğu olduğunu ifade etti.
 
TOPLUM YAŞAMA HAKKI TALEBİNDE BİRLEŞTİ
 
Kadın Savunma Ağı üyesi Gizem Coşkun da Türkiye’de ne zaman toplumsal mücadele ve kadın mücadelesi yükselse iktidarın baskısının da arttığını kaydetti. Kadınların ve bir bütün olarak toplumun yaşama hakkını talep ettiği bir dönemi yaşadığımızı dile getiren Coşkun, “İktidar artık kendisini meşrulaştıracak bir zemin bulamadığını düşünüyoruz. Meşrulaştırma kaybettiğinde daha önceki dönemlerde de olduğu gibi toplumun tepkisini, ırkçılık, milliyetçilik, kadın- erkek, LGBT+ bireylere dönük nefret söylemleriyle yarmaya çalışıyor” dedi.  İşkencenin en ağır şekilde örneklerinin art arda yaşandığını vurgulayan Coşkun, “bu memlekette, böyle dönemlerde her zaman demokrasi, özgürlük, eşitlik mücadelesi verenler olmuştur. O yüzden olabildiğince dayanışma içerisinde olmamız çok önemli. Hepimizin yaşam hakkı, eşitlik, demokrasi, özgürlük mücadelesini daha da büyütmemiz gerekiyor. Dayanışma yaşatır, nefes aldırır diyoruz” diye konuştu. 
 
FAİLLER CEZALANDIRILSIN
 
AKP iktidarının muhalefeti ve kadın mücadelesini bölmeye çalıştığına dikkati çeken SES Şubesi Eş Başkanı Nursel Yücesoy ise, işkence faillerinin bir an önce insanlık gerekli cezaları almasını talep ettiklerini söyledi. Rojbin Çetin’e yapılan köpekli işkencenin kabul edilemez olduğunu sözlerine ekleyen Yücesoy, şunları söyledi: “Çetin’in 3 buçuk saat boyunca ters kelepçe ile işkence edilmesi, yarı çıplak fotoğraflarının çekilmesi, ne amaçla, nerenin gücüne sığınarak yapıyorsunuz? Aldıkları güç, yer belli, bu yüzden de kadınların üzerine ısrarla gelmeye devam ediyorlar. Biz kadınlar olarak hep beraber mücadele etmeye devam edeceğiz.” 
 

Kaynak: MA

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 09:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER