Çerkeslerden Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara tepki

Kürtlere dönük ırkçı saldırılara ve Konya’daki katliama karşı Çerkes örgütleri bir açıklama yayımladı

Çerkeslerden Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara tepki

Türkiye’nin farklı yerlerinde Kürt ailelerine ve emekçilerine karşı yapılan ırkçı saldırılara Çerkes örgütleri tepki gösterdi.

Açıklamada, “İktidarın harladığı nefret ve şiddet dili, etki sahasına aldığı kişilerde ete kemiğe bürünerek bir vahşete dönüşüyor! Bu vahşet; kimi zaman Kürt bir işçiyi, kimi zaman bir mülteciyi, çoğu zaman kadınları ve çocukları hedefine alıyor; saldırıyor, tecavüz ediyor, yaralıyor, öldürüyor…  Halklar arasına kin ve nefret tohumları eken, ırkçılık ve şovenizmden medet uman iktidarın tek derdi kendi bekasıdır. Bizler bu şiddete asla teslim olmayacak, hiç kimsesizlerin dahi kimsesi olacak ve sonuna kadar barışı, sevgiyi ve kardeşliği savunacağız” denildi.

Ülkede şiddet eğiliminin giderek yaygınlaştığını ifade eden Çerkesler, yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bizler; barışa ve adalete inanan, eşitliği savunan Çerkesler olarak;

Türkiye’de giderek yaygınlaşan şiddet eğilimi, hayatımızın her alanını işgal ediyor. Her geçen gün bizleri derinden etkileyen ve yarınlara dair umutlarımızı yaralayan başka bir şiddet vakasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Şiddetin; iktidarın diliyle, devlet aygıtlarıyla ve gücüyle toplumda bir kültüre dönüştürülmeye çalışıldığının farkındayız ve buna karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Her zaman ve her yerde; nefrete karşı sevgiyi, şiddete ve savaşa karşı barışı; amasız ve fakatsız eşitliği savunacağız!

İktidarın politikaları sonucu yaşanan ekonomik kriz, bütün gizleme çabalarına karşın giderek derinleşiyor. Krizin gerçekleri saklanamıyor: Giderek artan işsizlik, yüksek enflasyon, temel tüketim maddelerine sürekli zamlar, asgari ücretin durumu… Suriye ve Libya savaşlarına aktarılan kaynaklar, bütün dünyanın bildiği yandaş beşli çeteye verilen ihalelerle peşkeş çekilen ülke kaynakları…

Politika üretemez ve yönetemez duruma gelen iktidar, bekası için sırtını nefrete ve şiddete dayayarak başarısızlığının neden olduğu sosyolojik, ekonomik ve ekolojik yıkımı görünmez ve tartışılmaz kılmaya çabalıyor! Harladığı nefret ve şiddet dili, etki sahasına aldığı kişilerde ete kemiğe bürünerek bir vahşete dönüşüyor!

Bu vahşet; kimi zaman Kürt bir işçiyi, kimi zaman bir mülteciyi, çoğu zaman kadınları ve çocukları hedefine alıyor; saldırıyor, tecavüz ediyor, yaralıyor, öldürüyor…  Dün İzmir’de öldürülen Deniz, Konya Meram’da katledilen Kürt aile; bugün Antalya’da katledilen Azra, Maraş’ta öldürülen Emine ve daha nicesi bu şiddetin kurbanları oldu! Bütün bunların sorumlusu, başarısız rejimi nefret ve şiddet ile örtmeye çalışan iktidarın bizzat kendisidir! Halklar arasına kin ve nefret tohumları eken, ırkçılık ve şovenizmden medet uman iktidarın tek derdi kendi bekasıdır.

Bizler bu şiddete asla teslim olmayacak, hiç kimsesizlerin dahi kimsesi olacak ve sonuna kadar barışı, sevgiyi ve kardeşliği savunacağız!

Yaşanan seller ve yangınlarda yaşamını yitirenlerin ailelerine sabır, yaralılara şifa diliyoruz. Dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

İleri Haber’in aktardığına göre, açıklamada imzası bulunan kurumlar:

Jineps Gazetesi

Çerkesya Hareketi

Antifaşist Çerkesler

Çerkes Kültür & Sanat Platformu

Boyun Eğmeyen Çerkesler

Demokratik Çerkes Kongresi-Girisimi

Kuzey Kafkas Halkları Emek Demokrasi Cephesi

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2021, 18:52

YORUM EKLE
YORUMLAR
analiz yapmayı deneyelim olursa
analiz yapmayı deneyelim olursa - 1 ay Önce

bu ırçılık sorunu 200 yıllık sorun hatta ben bu uluscu devlet siyaset anlayışının antik mısırdan alınmasından şüpheleniyorum.bu hiyoroglifler çözülmeye başlaması 1800 lerde falan dimi napolyonun mısır işgali falan rosetta taşı bulunması hatta ingilizler fransızlardan bu taşı el kolması falan.ondan sonra bilimsel gelişmeler birden artıyor bu fen bilimleri şu anki kullandığımız ölçüler eski mısır ölçüleri bundan sosyal bilimlerde nasibini almıştır heralde diye düşüyorum çünkü rölyefin birinde insanları ırklarına göre ayırmışlar kendilerinden olmayı düşman gösteriyor bir yönetim stratejisi olabilir.

SIRADAKİ HABER