Cemil Bayık'tan 'Ulusal Kongre' açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bayık, 'kongre demokratik olmalı' dedi, KDP'nin tutumunu eleştirdi...

Cemil Bayık'tan 'Ulusal Kongre' açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kürt Ulusal Kongresinin toplanmasının önündeki engelin KDP’nin eşbaşkanlık sistemini kabul etmemesi ve Güney ve Kuzey Kürdistan’ın (Türkiye) delege sayılarının eşit olması ısrarının olduğunu söyledi. Bayık, Kongrenin dayatmalarla değil demokratik esaslarla yapılması gerektiğini ifade etti.

'BU HERHANGİ BİR PARTİNİN KONGRESİ OLAMAZ'

Yeni Özgür Politika gazetesine konuşan Cemil Bayık, "Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanamamasıyla ilgili PKK'ye suçlamalar yönetiliyor. Kürt Ulusal Kongresi neden toplanamıyor ya da toplanması elzem değil mi? Sorun ne?" sorusuna, "Bu herhangi bir partinin Kongresi olamaz. Ne PKK’nin Kongresi, ne KDP’nin ne de başka bir partinin Kongresi olamaz. Bütün partilerin kendi kongreleri vardır, kendi kongrelerinde istedikleri kararları alabilirler. Buna kimsenin herhangi bir diyeceği de olamaz. Bir partinin kararı Ulusal Kongre kararı olamaz. Adı üzerinde Ulusal Kongre. Bütün Kürt toplumunu kapsayan onun bütün eğilimlerini kapsayan bir Kongre olmak zorundadır. Kararların da bu temelde çıkması gerekiyor," diyerek cevap verdi.

'KONGRENİN GELİŞTİRİLMEMESİ YÖNÜNDE ÇABALAR VAR'

Sorunlara farklı farklı yaklaşan örgütlerin, ideolojilerin, siyaset yapma tarzlarının olduğunu dile getiren Bayık, "uluslararası kapitalist modernist sistemin o sistemle ilişki içerisinde olan sömürgeci güçlerin ve Ortadoğu’daki despotik faşist iktidarların Kürt sorununun çözülmemesi için yürüttüğü ve özellikle de özgür Kürt’e dayalı bir çözümüm geliştirilmemesi için yürüttükleri çabaların varlığına" dikkati çekti.

'SORUNLARIN ÇIKMASINDA KDP'NİN ETKİSİ VAR'

KDP'nin de sorunların çıkmasında etkili olduğunu söyleyen Bayık, "Kürdistan’da da bazı güçler var ki mesela bunların başında da KDP geliyor. Bu çerçevede Kongre’nin gerçekleşmesini istiyor. Oysa ki biz bu Kongre’yi Türk devletini, İran devletini, Amerika devletini memnun etmek için geliştirmiyoruz. Bunların istediği tarzda bir Kongre’yi biz geliştiremeyiz. Biz Kürt halkının ve Ortadoğu halklarının insanlığın hizmetine girecek bir Kongre’nin yapılmasını istiyoruz. PKK’nin istediği budur," dedi.

KDP'nin, "eşbaşkanlık sistemini kabul etmediğini, başkanlık sisteminde ısrar ettiğini ve Güney ve Kuzey Kürdistan’ın delege sayılarının eşit olmasını istediğini" belirten Bayık, bunun bir mantığı olmadığını,  adaletli de olmadığını dile getirerek, "Biz bütün kararların mutabakatla alınması gerektiğini söyledik," dedi.

'SEKRETERYADA KDP TEK BAŞINA KARAR ALIYOR'

"Kürt Ulusal Kongresi çalışmalarıyla ilgili an itibariyle temaslar sürüyor mu, yoksa şu aşamada beklemede mi?" sorusunu da cevaplayan Bayık şunları söyledi:

"Şimdi aslında Hazırlık Komitesi oluşturulmuştu. O komitenin de içerisinde 3 kişiden Sekretarya oluşturulmuştu, Sekretarya çalışıyordu. Hazırlık Komitesi'ni çalıştırıyordu. Dolayısıyla işte Kongre için karar tasarıları hazırlanacaktı, onun komisyonları oluşturulmuştu. O komisyonların bazı çalışmaları olmuştu, bazı tasarılar da hazırlanmıştı. Son şeklini Sekretarya verip Hazırlık Komitesi’ne götürecekti, Hazırlık Komitesi de onayladıktan sonra artık resmen Kongre’ye gidilecekti. Bu mekanizma belli bir döneme kadar çalıştı. Ne zamana kadar; Güney’deki seçimlere kadar. Seçimler gündeme girince bu mekanizma durduruldu. Neden olarak seçimlerin olduğu söylendi. Neden o değildi; neden Kongre’nin bir takım güçlerin istediği tarzda gelişmemesiydi. Bunun bu güçler tarafından tehlikeli görülmesiydi. Bu güçlerin bu tarz bir Kongre’nin yapılmasını engelleme girişimlerinden kaynaklandı. Doğrusu buydu. Bu da daha çok model üzerinden, delegeler üzerinden ortaya çıktı. Şu dayatıldı PKK’ye; ya bizim istediğimiz gibi bir Kongre olur ya da yaptırtmayız. Biz kesinlikle şu veya bu gücün istediği Kongre’yi doğru görmedik, görmeyiz. Öyle bir Kongre’nin olması Kürt halkına hizmet etmez. Hatta zarar verir. İşler işte bu noktada düğümlendi. Sekretarya’da YNK, KDP ve PKK var. Sekretarya’nın ortak karar alması gerekirken, Sekretarya’da KDP tek başına karar alıyor. Toplantıları erteliyor. Ve Hazırlık Komitesi’nin de bu karardan bilgisi yok, Sekretarya’nın da haberi yok. Tek taraflı bir erteleme, ipe un serme söz konusudur ve giderek bu tarzda Kongre’yi yaptırmama eğilimi oldukça gelişmiştir.

Elbetteki biz bu durumu kabul etmiyoruz, doğru görmüyoruz. Bu durumdan çıkarmaya çalışacağız. Bunun çabasını sürdürüyoruz. Kamuoyunun bunu bilmesi gerekiyor. "

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 21:45
YORUM EKLE