Cemil Bayık, Maliki ile görüştü iddiası

PKK sözcüsü kim isterse onlarla görüşebileceklerini söyledi…

Cemil Bayık, Maliki ile görüştü iddiası

Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümeti yetkililerinin PKK liderlerinden Cemil Bayık ile Bağdat'ta görüştüğü iddia edildi.

Avrupa'da yayınlanan 'Rudaw' adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Ankara-Bağdat arasında yaşanan sorunlar nedeniyle Bağdat hükümetinin Türkiye ile çatışan PKK ile yakın ilişkiler içerisine girdiği ve bu anlamda bir süre önce PKK yöneticilerinin Bağdat'a giderek Maliki hükümetinden bazı yetkililer ve İran'ın Bağdat Büyükelçisi ile görüştükleri ileri sürüldü.

Irak Kürdistan Yurtsever Birliği üst düzey yöneticisi Ferit Esesert, Maliki hükümetinin şu anda PKK ile ilişkilerinin iyi olduğunu ve Ankara'yı bu konuda sıkıştırmaya çalıştığını söyledi.

Bağdat'ta giderek Maliki hükümetinin bazı yetkilileri ve İran'ın elçisi ile görüşen PKK yöneticisinin ise Cemil Bayık olduğunu öne süren site, adını vermeyen KYB'li üst düzey bir yetkilinin Bağdat hükümetinin PKK'li yöneticilere rahat dolaşmaları için Irak pasaportu verdiği ve bazı yaralıların tedavinin yapılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

“DİPLOMASİ YÜRÜTME HAKKIMIZ”

PKK yöneticilerinin Bağdat'ta Maliki hükümeti ile görüşüp görüşmediği ile ilgili soruları yanıtlayan PKK sözcüsü Ahmet Deniz ise, örgütün diplomasi yürütmeye hakkı olduğunu ve kim isterse onlarla görüşebileceklerini söyledi. Deniz, Maliki hükümeti ile görüştükleri haberlerini reddetmedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2012, 00:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER